Benin

Konsekwencje naruszenia prawa mogą być bardzo dotkliwe, a niewydolność wymiaru sprawiedliwości powoduje, że już samo podejrzenie popełnienia przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych i przykrych sytuacji.
Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane.
Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro).
Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy celem wylegitymowania się lokalnym władzom.
W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP Ambasady w Abudży (Nigeria) oraz Konsula Honorowego RP w Kotonu. Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport: TAK
- Paszport tymczasowy: –
- Dowód osobisty: NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele RP udający się do Beninu mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Beninu w Berlinie. Wizy na granicach lądowych Beninu i na lotnisku oficjalnie nie są wydawane.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce szczepień). Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Potwierdź w Ambasadzie Beninu w Berlinie.

6. Ubezpieczenie
Konieczne jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, co podlega kontrolom. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich. Zdrowie
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B i wieloma chorobami tropikalnymi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Beninem. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.Podróżowanie po kraju
Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Należy unikać samotnego podróżowania oraz podróży po zmroku – poza miastem drogi są nieoświetlone lub bardzo słabo oświetlone i może dochodzić do napadów na tle rabunkowym.
Choć Benin, w porównaniu z innymi państwami regionu, jest relatywnie bezpieczny dla turystów, występuje stosunkowo wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż.
Ryzyko związane z niepokojami społecznymi pozostaje znaczące. Na 2023 r. planowane są wybory parlamentarne, co doprowadzić może w 2022 r. do wystąpień publicznych, szczególnie w przypadku dalszego ograniczania praw opozycji lub prób jej odsunięcia od planowanych wyborów. Istnieje ryzyko demonstracji i rozruchów.
Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy, mikrobusy i samochody osobowe. Jakość usług jest niska – nie ma rozkładów jazdy, a pojazdy często ulegają awariom.
Główne drogi asfaltowe wiodące z południa kraju ku granicy z Nigrem i Burkina Faso są w stosunkowo dobrym stanie. Istnieje połączenie kolejowe Kotonu-Parakou.
Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa.
Podróżując samodzielnie samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy.Cło
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przydatne informacje
Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach.
W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Abudży.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:
- Parku Narodowego Parc du W i przyległych mu obszarów łowieckich Meêkrou i Djona (na pograniczu z Nigrem i Burkiną Faso). Operować tam mogą kłusownicy i bandyci. Dodatkowo istnieje tam realne zagrożenie dot. ataków terrorystycznych, w związku z działalnością grup powiązanych z islamskim terroryzmem.
- Parku Narodowego Pendjari oraz całej północnej części Beninu w związku z zagrożeniem terrorystycznym, szczególnie w kontekście aktywności dżihadystów w sąsiednim Burkina Faso.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do:
- strefy przygranicznej z Nigerią
- na północ od miasta Parakou – na obszarze tym operują grupy przemytnicze. Dochodzić może do napadów rabunkowych.
W pozostałej części kraju zachowaj szczególną ostrożność.