Najlepsze oferty Last Minute

Zambia

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAZambia
NAZWA OFICJALNARepublika Zambii
STOLICALusaka
WALUTAWaluta: Kwacha (ZMW), 1 ZMW = 100 Ngwee; 1 USD = 9.966 ZMW (kurs na dzień 15.01.2018 r.)
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetnecji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (RPA)

WJAZD I POBYT


Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 70 USD, wiza wielokrotna 110 USD, gdy wizy wydawane są w przedstawicielstwach dyplomatycznych; koszt wizy wydanej na przejściu granicznym jest niższy (wiza jednokrotna 50 USD). Wizy wielokrotne mogą być wydane wyłącznie w przedstawicielstwach konsularnych Zambii. Wiza turystyczna wydawana jest na okres udokumentowanego pobytu, nie przekracza jednak długości miesiąca; istnieje możliwość przedłużenia ważności wizy w punkcie imigracyjnym (do 3 miesięcy). Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 25 USD.

BEZPIECZEŃSTWO


12 października 2017 r. na całym terytorium Zambii wygasł stan zagrożenia stanem wyjątkowym, który obowiązywał od 11 lipca 2017 r. Obowiązują jednak wszystkie inne akty prawne odnoszące się do bezpieczeństwa i porządku publicznego. Obywatelom polskim przebywającym w Zambii zaleca się zachowanie zwykłej ostrożności. Wskazane jest również zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Poruszanie się pieszo po mieście należy ograniczyć. Paszporty, przedmioty wartościowe i gotówkę należy przechowywać w depozycie hotelowym. Kopię paszportu należy nosić przy sobie.

UBEZPIECZENIE


W Zambii nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy renomowanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na głównych przejściach granicznych), wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych.

ZDROWIE


Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, której posiadanie należy udowodnić poprzez okazanie żółtej książeczki szczepień. Wymóg ten jest skrupulatnie sprawdzany zarówno na lotniskach, jak i na lądowych przejściach granicznych, pod rygorem nie wpuszczenia do kraju lub odbycia obowiązkowej kwarantanny (po szczepieniu na miejscu). Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do RPA.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń, nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Krajowe prawo jazdy jest uznawane przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Podróżowanie samochodem jest ryzykowne ze względu na złe warunki techniczne samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego, zły stan dróg oraz nagłe powodzie w porze deszczowej (listopad-kwiecień).

CŁO


Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy przewozie obcych środków płatniczych, wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Zwrot podatku VAT za zakupione towary następuje wyłącznie w przypadku uzyskania numeru ewidencji podatkowej i książeczki zwrotu podatku.
 

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


W bankach i kantorach można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.

Doba hotelowa kosztuje 100-200 USD, miejsca noclegowe o niższym standardzie – ok. 40 USD.

W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, należy załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *