Najlepsze oferty Last Minute

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAWyspy Świętego Tomasza i Książęca
NAZWA OFICJALNADemokratyczna Republika Wysp Św. Tomasza i Książęcej
STOLICASao Tome
WALUTAdobra (STD)
JĘZYKportugalski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa Ambasada RP w Luandzie (Angola).

WJAZD I POBYT


Obywatele państw UE, Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych (CPLP), Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, posiadający ważny dokument paszportowy, są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe na Wyspy i pobycie nieprzekraczającym 15 dni. Powyższe dotyczy też obywateli innych państw, którzy posiadają dokument paszportowy ważny min. 3 miesiące oraz ważną wizę Schengen lub Stanów Zjednoczonych.

W pozostałych przypadkach należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały, z prawem do pracy lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie, Brukseli, Nowym Jorku, Libreville i w Luandzie. Ubiegając się o wizę pobytową powyżej 90 dni konieczne jest przedłożenie zaświadczenia zdrowotnego oraz zaświadczenia o niekaralności.

Każdorazowo przy wjeździe na terytorium Wysp służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie, rezerwacji hotelu. Przy wjeździe pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości ok. 20 EUR.

BEZPIECZEŃSTWO


Kraj uważany jest za bezpieczny i atrakcyjny turystycznie.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej gwarantującej zwrot poniesionych kosztów leczenia i ewentualnej ewakuacji ratunkowej. 

ZDROWIE


Szczepienie przeciw żółtej febrze nie jest obowiązkowe. Jedynie osoby podróżujące z krajów wysokiego ryzyka zachorowalności na tę chorobę są zobowiązane do okazania międzynarodowego świadectwa szczepienia (tzw. żółta książeczka). Zachorowalność na malarię jest wysoka. Jak wszędzie w tropikach, zalecana jest daleko idąca ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie żywności (należy unikać barów i restauracji o wątpliwym stanie higieny, a owoce i warzywa starannie myć przed jedzeniem). Pić należy wyłącznie napoje butelkowane lub puszkowane albo sporządzane z wody przegotowanej. Państwowa służba zdrowia jest na niskim poziomie. Zadowalający poziom reprezentują kliniki prywatne. Minimalna cena wizyty prywatnej u lekarza wynosi 20 USD.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń. Najczęściej wykorzystywane są prywatne taksówki, mikrobusy lub samochody z wypożyczalni. Górzyste ukształtowanie obu wysp, wąskie drogi i częste deszcze utrudniają jazdę. Zalecana jest ostrożność przy wyborze połączenia morskiego między wyspami archipelagu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Międzynarodowe prawo jazdy honorowane jest zarówno przez policję, jak i przez firmy wypożyczające samochody podczas krótkich pobytów turystycznych. Rezydenci muszą uzyskać miejscowe prawo jazdy. Oferty wynajmu samochodów dostępne są w internecie. 

CŁO


Należy zadeklarować wwóz i wywóz pieniędzy. Nie wolno wywozić krajowej waluty – próby wywozu podlegają wysokim karom. Bez zgody władz nie wolno wywozić papug, żółwi lub ich skorup ani zwierząt objętych ochroną

PRZEPISY PRAWNE


Przemyt narkotyków i ich spożywanie są przestępstwami zagrożonymi wysokimi karami.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Cudzoziemiec winien podać służbom imigracyjnym miejsce zamieszkania podczas pobytu. W hotelu należy wypełnić zgłoszenie meldunkowe.
  • Miejscowa baza hotelowa oferuje usługi na dobrym poziomie. Hotele i agencje turystyczne  doliczają do opłaty za świadczone usługi podatek turystyczny w wysokości ok. 3,5 EUR na dobę od osoby.
  • Słabo rozwinięta jest sieć bankomatów. Istniejące bankomaty akceptują tylko lokalne karty płatnicze. Jedynie w niektórych hotelach można wyjątkowo regulować należność kartą kredytową. Płatność gotówką jest regułą, a w obiegu płatniczym, oprócz miejscowej waluty, akceptowane mogą być euro, dolary oraz franki Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF). Szczególnie uprzywilejowane jest euro, wg którego wyliczane są ceny np. w lepszych hotelach.
  • Łączność telefoniczna z zagranicą jest automatyczna, przynajmniej w stołecznych centrach obu głównych wysp. Działa telefonia komórkowa.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *