Najlepsze oferty Last Minute

Wyspy Salomona

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAWyspy Salomona
NAZWA OFICJALNAWyspy Salomona
STOLICAHoniara
WALUTAdolar Wysp Salomona (SBD), 1 SBD = 100 centów
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa Ambasada RP znajduje się w Canberze (Australia).

WJAZD I POBYT


Od 8 października 2016 r. obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Wyspami Salomona dotyczącej zniesienia obowiązku wiz krótkoterminowych (tymczasowe stosowanie). Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Wysp Salomona posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

BEZPIECZEŃSTWO


Występuje tu duże ryzyko niepokojów społecznych. Podróżujący na Wyspy Salomona powinni zachować szczególną ostrożność oraz na bieżąco śledzić w mediach rozwój sytuacji politycznej w tym kraju. Wysokie jest również zagrożenie przestępczością pospolitą (rozboje z użyciem broni palnej), szczególnie w stolicy kraju – Honiarze, dlatego też nie należy nosić przy sobie większych sum pieniędzy i kosztowności.

UBEZPIECZENIE


Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Wyspy Salomona, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

ZDROWIE


Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Występują: malaria, gruźlica oraz choroby układu pokarmowego. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Zaleca się spożywanie gotowanych pokarmów oraz picie wody przegotowanej lub butelkowanej. Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i trudno dostępna (całkowity brak usług medycznych w rejonach wiejskich); poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania chorego na leczenie do Australii lub Nowej Zelandii.
 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Wyspy Salomona to archipelag blisko tysiąca wysp. Przeloty wewnętrzne odbywają się bez większych problemów, jednakże nie zawsze zgodnie z rozkładem lotów. Promy są nierzadko przeładowane i nie zachowują standardów podróżowania (na porządku dziennym są nagłe zmiany godzin kursowania promów). Powodzie w kwietniu 2014 r. spowodowały duże zniszczenia w infrastrukturze.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. W stolicy można wynająć samochód. Drogi są bardzo złe, kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego; nagminnie otwierają drzwi podczas jazdy.

PRZEPISY PRAWNE


Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami i pornografią. Za przeklinanie grożą kary (nawet więzienia). Na wyspach panują konserwatywne standardy dotyczące ubioru, a publiczne okazywanie uczuć może być potraktowane jako wykroczenie.
W przypadku konfliktu z prawem należy pamiętać, że procesy sądowe mogą się ciągnąć bardzo długo, co oznacza brak możliwości opuszczenia kraju przed zakończeniem procesu. Polskie władze konsularne nie mają wpływu na przyspieszenie trwania normalnej procedury sądowej.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Wyspy Salomona położone są w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Na wodach przybrzeżnych występują silne przypływy, a w porze deszczowej, od listopada do kwietnia – cyklony. Burze tropikalne i cyklony mogą występować również poza porą deszczową. Więcej szczegółów o aktualnych warunkach pogodowych można znaleźć na stronie http://severe.worldweather.org/.
  • Często występują zakłócenia telekomunikacyjne.
  • Krokodyle są naturalną częścią ekosystemu wysp, dlatego przed wejściem do wody należy upewnić się, czy dane miejsce jest bezpieczne.
  • Informacje dla osób planujących nurkowanie: na archipelagu nie ma komór dekompresyjnych.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *