Najlepsze oferty Last Minute

Wietnam

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAWietnam
NAZWA OFICJALNASocjalistyczna Republika Wietnamu
STOLICAHanoi
WALUTAdong wietnamski (VND)
JĘZYKwietnamski, inne języki: angielski, chiński (yue), francuski, rosyjski
POLSKA PLACÓWKAAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe to jest również w wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny).

Istnieje możliwość ubiegania się o wizę do Wietnamu za pośrednictwem Internetu (tzw. e-wiza), w ramach mającego trwać do pierwszych miesięcy 2019 r. pilotażowego programu elektronicznego systemu wizowego. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Wietnam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.

BEZPIECZEŃSTWO


Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych i kradzieży “na wyrwę” (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów), przypadki innych przestępstw pospolitych należą do rzadkości. Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch pojazdów jednośladowych dla osób korzystających z takiego środka transportu oraz dla pieszych. Na drogach, w szczególności poza miastem, dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych.

Wietnam, jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej, leży na obszarze zagrożonym tajfunami i burzami tropikalnymi, a także będącymi skutkami ulewnych deszczy powodziami, podtopieniami i osuwiskami. Natężenie tych zjawisk przypada w Wietnamie na miesiące letnie i jesienne, jednak mogą występować na przestrzeni całego roku. W przypadku największych miast skutki nawałnic, takie jak zalania ulic i zakłócenia komunikacji lądowej, dostępu do sieci telekomunikacyjnych i dostaw prądu, zwykle nie są długotrwałe, jednak poza dużymi ośrodkami miejskimi, na prowincji, utrudnienia mogą utrzymywać się dłużej, w zależności od skali ewentualnych zniszczeń. W przypadku tajfunów, a nawet długotrwałych ulewnych deszczy, można również spodziewać się odwołania lub wstrzymania lotów pasażerskich oraz rejsów statków.

UBEZPIECZENIE


Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Wietnamie, pokrywającej koszty leczenia i transportu medycznego. Należy się upewnić, czy obejmuje ona Wietnam oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.

ZDROWIE


Najnowsze dane epidemiologiczne mówią o ryzyku zarażenia dengą, wścieklizną oraz grypą typu A. W całym kraju szerzy się tzw. choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci. WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis) i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami muszą przedstawić świadectwa szczepień. Poziom opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 15 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do miasta Ho Chi Minh zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce jest problematyczna. Możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego w przypadku rezydentów. W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny. Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę w nim motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę iż prędkość podróżna na większości odcinków dróg nie przekroczy 30 -40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.

 

CŁO


Ograniczenia celne nie odbiegają od norm ogólnie przyjętych w innych krajach – nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 5.000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu. 

PRZEPISY PRAWNE


Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. (Dla przykładu za posiadanie heroiny w ilościach: do 100 g – kara wieloletniego więzienia, powyżej 100 g – nawet kara dożywotniego więzienia lub kara śmierci). Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

ŚWIĘTA


Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja – Święto Pracy, 2 września – Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy Tet obchodzony jest w styczniu lub lutym, w zależności od kalendarza księżycowego; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku. W okresie świąt noworocznych nieczynnych jest większość sklepów, punktów usługowych i restauracji.

PRZYDATNE INFORMACJE


 • Cudzoziemiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).
 • Różnica czasu między Wietnamem a Polską to +6 godzin w czasie zimowym, +5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).   
 • Dotychczas nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy upewnić się u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe na terenie SRW. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora (wykupienie karty pre-paid wymaga zarejestrowania na podstawie paszportu). W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych. Internet w telefonach komórkowych to koszt ok. 70 tys. VND za 500 MB (w zależności od aktualnej taryfy i promocji operatora) przesyłu danych w standardzie 3G. Można wykupić taką usługę w ramach kart pre-paid. Obecnie żadna z wietnamskich sieci komórkowych nie obsługuje internetu mobilnego w standardzie 4G.
 • Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest w bankach, hotelach i na lotniskach.
 • Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 14.00.
 • W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
 • W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 15 do 300 USD i więcej za dobę.
 • Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
 • Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 20 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 50 tys. VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą. Ze względu na charakter ruchu ulicznego, nie jest to zalecany sposób przemieszczania się, bezpieczniejsze i wygodniejsze jest korzystanie z taksówek (należy jednak zwrócić uwagę, czy mają zainstalowany taksometr i należą do popularnych korporacji).
 • Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Zimą w północnych regionach kraju temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
 • W Wietnamie działa bardzo duża liczba wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych, które z łatwością dopasowują swoją ofertę do wymagań klienta, lecz standard tych usług może być zróżnicowany i niekoniecznie odzwierciedlony w cenie. Oferowane usługi mogą wymagać posiadania przez ww. podmioty stosownych zezwoleń wydanych przez wietnamskie władze.
 • Prąd w gniazdkach elektrycznych ma następujące parametry: 220 V/50Hz, jest wiec zbliżony do standardów obowiązujących w UE (230 V/50Hz). Gniazdka zazwyczaj mają możliwość obsługi wtyczek europejskich (typ „C” takich jak w Polsce) oraz jednocześnie amerykańskich (typ „A”). Sieć energetyczna często nie zapewnia stabilnego napięcia, co może sporadycznie powodować uszkodzenia niektórych wrażliwych urządzeń elektronicznych. 

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *