Najlepsze oferty Last Minute

Uganda

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAUganda
NAZWA OFICJALNARepublika Ugandy
STOLICAKampala
WALUTAszyling ugandyjski (UGX)
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKAPaństwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia)

WJAZD I POBYT


Wizę można uzyskać on-line poprzez stronę internetową https://visas.immigration.go.ug/. Formularz potwierdzający zgodę na wjazd do Ugandy jest wysyłany mailowo i należy go okazać przy wjeździe do tego kraju. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu. Koszt wizy turystycznej wynosi 50 USD.

Możliwe jest otrzymanie jednokrotnej wizy ważnej na Ugandę, Kenię i Rwandę (East African Community Visa). Jej koszt to 100 USD.W tym celu należy skontaktować się z Ambasadą Ugandy w Berlinie.

BEZPIECZEŃSTWO


Zaleca się monitorowanie ogólnej sytuacji bezpieczeństwa, zapoznanie się  z bieżącymi ostrzeżeniami, a także unikanie wszelkich zgromadzeń czy demonstracji.

Podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, na terenie całej Ugandy istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony Al-Shabaab ze względu na udział Ugandy w misji pokojowej Unii Afrykańskiej w Somalii. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne. Podczas przebywania w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na zły stan dróg oraz duże ryzyko bandyckich napadów. Ze względu na częste kradzieże, zaleca się turystom szczególną ostrożność w restauracjach, barach i na bazarach. Okradane są samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki. Bandyci w środkach komunikacji publicznej mogą używać również chloroformu. Należy unikać noszenia przy sobie większej kwoty pieniędzy i biżuterii. Należy zwracać uwagę na ubiór, aby nie przypominał umundurowania wojskowego, tzw. panterki. Należy unikać podróżowania do regionów przygranicznych z Demokratyczną Republiką Kongo oraz Sudanem Południowym, ze względu na ryzyko wystąpienia potyczek zbrojnych.

UBEZPIECZENIE


Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. W przypadkach wymagających pilnego lotniczego transportu medycznego znane placówce firmy ubezpieczeniowe współpracowały dotychczas z AMREF Flying Doctors

ZDROWIE


Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych oraz żółtej febrze. Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców. Należy unikać również lodu oferowanego do napojów.

Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne.

6,5 % populacji Ugandy to nosiciele wirusa HIV. W niektórych grupach społecznych odsetek ten jest jednak znacznie wyższy, w przypadku kobiet utrzymujących się z prostytucji wynosi aż 35-37%. Wirusem HIV można zarazić się przede wszystkim w czasie stosunku seksualnego. Najskuteczniejszą metodą chroniącą przed zarażeniem jest przezerwatywa, dostępne są również leki znacznie ograniczające prawdopodobieństwo zarażenia, tzw. PrEP (Pre-ezposure prophylaxis) i PEP (Post-exposure prophylaxis). Należy je zażyć jak najszybciej, najpóźniej 72 godziny od ryzykownego zachowania.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, można przez 3 miesiące korzystać z polskiego prawa jazdy jednak należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski, sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub przed przyjazdem uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Po upływie tego okresu należy wystąpić o ugandyjskie prawo jazdy. Podróż po Ugandzie należy planować z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe, choroby). Zwiedzanie parków narodowych zalecane jest w towarzystwie strażników. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o podróżowaniu po Ugandzie polecamy korzystanie z renomowanych przewodników turystycznych.

W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania, jednak nie jest bezpieczna. Często odnotowuje się wypadki nocnych autobusów i minibusów, szczególnie na liniach łączących stolicę miasta Kampalę z innymi głównymi miastami w Ugandzie, a także autobusów międzynarodowych z Nairobi i Dar es Salaam. Nocne autobusy mogą być również zatrzymywane siłą i okradane przez bandytów, którzy z pozoru wyglądają i podróżują jako pasażerowie. W Kampali istnieje również tani motocyklowy transport publiczny, mimo że bardzo popularny i sprawdzający się w stołecznych korkach, to ryzykowny ze względu na wysoką wypadkowość oraz brak ubezpieczenia.

Na jeziorze Alberta oraz Wiktorii dostępny jest publiczny transport promami. W ubiegłych latach zdarzyło się na skutek ich przeciążania wiele wypadków.

PRZEPISY PRAWNE


Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary wieloletniego więzienia i wysokie kary pieniężne.

W lutym 2014 r. weszła w życie ustawa uznająca homoseksualizm za nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci, a także „promowanie homoseksualizmu” są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim włącznie.

ŚWIĘTA


1 stycznia – Nowy Rok , 26 stycznia – Dzień Zwycięstwa, 16 luty -Święto arcybiskupa Janani Luwum, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 3 czerwca – Dzień Męczeństwa, 9 czerwca – Dzień Bohaterów, 9 października – Dzień Niepodległości, Eid al-Fitr na zakończenie Ramadanu (święto ruchome), Eid al-Adha (Święto Ofiarowania, ruchome).

PRZYDATNE INFORMACJE


  • W Ugandzie występują braki wody i częste przerwy w dostawie prądu.
  • Zabronione jest fotografowanie misji dyplomatycznych, obiektów wojskowych i policyjnych oraz ich personelu.
  • Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień-luty oraz czerwiec-lipiec.
  • W hipermarketach płacić można tylko lokalną walutą, natomiast na bazarach i w małych sklepach przyjmowane są również USD.
  • Nie ma możliwości wymiany banknotów USD wydanych przed rokiem 2001. Dość często zdarza się, że banknoty o nominale 50 USD wymieniane są po niższym kursie bądź nieakceptowane.
  • Karty kredytowe VISA i Master Card są akceptowane w większości sklepów i hoteli. Zdarzają się przypadki fałszowania transakcji kartami kredytowymi.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *