Najlepsze oferty Last Minute

Trynidad I Tobago

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWATrynidad i Tobago
NAZWA OFICJALNARepublika Trynidadu i Tobago
STOLICAPort of Spain
WALUTADolar Trynidadu i Tobago (TTD)
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela)

WJAZD I POBYT


Obywateli polskich nie obejmuje obowiązek wizowy przy wjeździe do kraju na pobyt turystyczny do 90 dni w 180-dniowym okresie. Obowiązuje przedstawienie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy, biletu powrotnego oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie się podczas wizyty.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

BEZPIECZEŃSTWO


Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Należy zachować zwyczajową ostrożność przy poruszaniu się po zmierzchu w centrum stolicy oraz w miejscach o charakterze turystycznym (częste napady na turystów). Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz MSZ.

UBEZPIECZENIE


Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.

ZDROWIE


W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Nie ma obowiązkowych szczepień. Turystom zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze, żółtaczce i tężcowi oraz zabezpieczenia przeciw dengue (odstraszacze komarów). Publiczna służba zdrowia nie stoi na zbyt dobrym poziomie, wiele usług medycznych i lekarstw jest niedostępnych. Lekarze mogą żądać zapłaty z góry, nawet w nagłych przypadkach. Polecane szpitale publiczne to General Hospital w Port-of-Spain i Tobago Regional Hospital w Fort King George. Można też skorzystać z usług prywatnej kliniki St. Claire Medical Center w Port-of-Spain.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Polskie lub międzynarodowe prawo jazdy może być używane przez 90 dni. Ruch uliczny jest lewostronny.

CŁO


Nie ma restrykcji przy wwożeniu i wywożeniu środków pieniężnych.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

ŚWIĘTA


Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, 30 marca – Święto Kościoła baptystów, 30 maja – Dzień Indian, Boże Ciało, 19 czerwca – Dzień Pracy, 1 sierpnia – Dzień Emancypacji, 31 sierpnia – Dzień Niepodległości, 24 września – Dzień Republiki, Eid ul Fitr (zakończenie Ramadanu), hinduskie święto Divali, 25-26 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE


Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

TRYNIDAD I TOBAGO, Port of Spain

Konsul honorowy RP: David Lewis

24-25 Frederick Settlement, Industrial Estate, Caroni

Port of Spain

tel.: (1 868) 645 55 22

e-mail: davidl@labelhouse.comdavid_lewis_BRAND@yahoo.com


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *