Najlepsze oferty Last Minute

Tonga

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWATonga
NAZWA OFICJALNAKrólestwo Tonga
STOLICANuku’alofa
WALUTAPa’anga (TOP); 1 TOP = 100 seniti;
JĘZYKtongijski, angielski
POLSKA PLACÓWKABrak placówki dyplomatycznej. Podlega Ambasadzie RP w Wellington (Nowa Zelandia)

WJAZD I POBYT


Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Królestwem Tonga dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 20 listopada 2015 r. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Tonga posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

BEZPIECZEŃSTWO


Kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki przestępczości pospolitej takie jak kradzieże. Zaleca się bezwzględnie korzystanie z sejfów w pokojach hotelowych.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego, ważnego na terenie Tonga, pokrywającego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Występuje żółtaczka typu A i zagrożenie infekcjami bakteryjnymi. Od osób (powyżej 1 roku życia), które przed przyjazdem do Tonga przebywały w regionie dotkniętym żółtą febrą i cholerą, wymagane są zaświadczenia o szczepieniach przeciwko tym chorobom. Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary).

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę. Brak komór dekompresyjnych. Należy unikać spożywania nieprzegotowanej lub niebutelkowanej wody, w tym również kostek lodu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Podróżowanie od listopada do kwietnia może być utrudnione ze względu na występowanie w tym okresie tajfunów tropikalnych.
Z uwagi na bardzo dużą nieregularność i ograniczenia liczby przelotów zaleca się korzystanie z linii lotniczych między wyspami tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Cyklon, który przeszedł w styczniu 2014 r. nad północnymi wyspami kraju, dokonał znacznych zniszczeń w infrastrukturze. Zaleca się ostrożność przy podejmowaniu podróży w te rejony.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są nieoświetlone i złej jakości, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku. Mandaty za przekraczanie szybkości egzekwowane są na miejscu. Samochód można wynająć legitymując się wyłącznie lokalnym prawem jazdy, które jest wydawane po okazaniu międzynarodowego/polskiego prawa jazdy (wraz z jego anglojęzycznym tłumaczeniem) przez tamtejsze Min. Transportu oraz komendę główną policji w Nuku’alofie.

PRZEPISY PRAWNE


Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Zaleca się noszenie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. Chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi oraz długoletniego pozbawienia wolności.

OBYCZAJE


W kraju panuje restrykcyjny styl ubierania i zachowania, dlatego należy zwracać uwagę, by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Tonga jest oficjalnie krajem chrześcijańskim, w którym w niedzielę zakazana jest praca, a nawet bieganie, pływanie, wykonywanie ćwiczeń, sportu, itp. w miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Kraj leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Przed podróżą można sprawdzić ostrzeżenia pogodowe na stronie http://www.met.gov.to/.
  • Więcej informacji o kraju na http://www.thekingdomoftonga.com/.
  • Bankomaty dostępne są jedynie w stolicy i największych miastach. Karty kredytowe akceptowane są tylko w większych hotelach i punktach sprzedaży.
  • Numer alarmowy to 933.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute