Najlepsze oferty Last Minute

Togo

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWATogo
NAZWA OFICJALNARepublika Togijska
STOLICALomé
WALUTAfrank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), 1 XOF = 100 centymów;
JĘZYKfrancuski
POLSKA PLACÓWKAPaństwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria)

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, a także na lotnisku w Lomé oraz na większych granicznych przejściach lądowych. Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni; aby je przedłużyć, przed upływem terminu ważności należy zgłosić się do prefektury policji w Lomé.

BEZPIECZEŃSTWO


Togo, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi na kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie również i ten kraj może jednak stać się celem ataków terrorystycznych.

W Togo występuje też wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w Lomé, w okolicy plaż i bazarów. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku.

UBEZPIECZENIE


Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.

ZDROWIE


Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Togo. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże prowadzenie pojazdów samemu nie jest zalecane.
Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy, mikrobusy i samochody osobowe. Jakość usług jest niska – nie ma rozkładów jazdy, pojazdy często ulegają awariom itd. Główna droga asfaltowa wiodąca z południa kraju ku granicy z Burkina Faso jest w stosunkowo dobrym stanie. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe ustawiające rogatki. Stolica kraju, Lomé ma regularne połączenia lotnicze z Paryżem oraz, za pośrednictwem stosunkowo rzetelnego, togijskiego przewoźnika międzynarodowego, linii Asky, ze stolicami większości krajów Afryki Zachodniej.

CŁO


Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE


Konsekwencje naruszenia prawa w Togo mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji.
Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro). Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom.
W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami grzywny oraz pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach, a także w sieci kantorów.
  • Karty kredytowe są honorowane w większych hotelach.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *