Najlepsze oferty Last Minute

Timor Wschodni

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWATimor Wschodni
NAZWA OFICJALNARepublika Demokratyczna Timoru Wschodniego
STOLICADili
WALUTAdolar amerykański (USD)
JĘZYKtetum, portugalski Inne języki: indonezyjski, angielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dżakarcie (Indonezja)

WJAZD I POBYT


Posiadanie wiz wjazdowych do Timoru Wschodniego nie jest wymagane. Od dnia 26 maja 2015 r. obowiązuje umowa o zniesieniu wiz krótkoterminowych między UE a Timorem Wschodnim. Zgodnie z postanowieniami umowy, do celów 90-dniowego pobytu w dowolnym 180-dniowym okresie obywatele UE nie będą potrzebować wizy przy wjeździe na terytorium Timoru Wschodniego. Aby skorzystać z ruchu bezwizowego, polscy obywatele muszą posiadać ważny paszport (zwykły, dyplomatyczny, służbowy/urzędowy lub specjalny). Ruch bezwizowy dotyczy wszystkich osób i dowolnego celu podróży (czy jest on turystyczny, czy kulturalny, naukowy, rodzinny, służbowy itp.) z wyjątkiem wykonywania płatnej działalności.

Przy wyjeździe z Timoru obowiązuje podatek wyjazdowy w wysokości 10 USD. Należy pamiętać, że przepisy imigracyjne na Timorze ulegają ciągłym zmianom.

BEZPIECZEŃSTWO


Zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i rozboje) nie jest duże. Należy pamiętać o ostrożności podczas jazdy autobusami (kradzieże kieszonkowe) i taksówkami. W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz podróży w nocy.
Sytuacja polityczna obecnie oceniana jest jako stabilna ale zawsze istnieje ryzyko niepokojów społecznych. Do ostatnich poważnych zamieszek doszło w 2006 i 2008 r.
Timor leży w strefie sejsmicznej i trzęsienia ziemi są zjawiskiem częstym. W porze deszczowej (listopad – kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

Aby bezpiecznie podróżować po Timorze Wschodnim należy przede wszystkim zwracać uwagę na zalecenia dotyczące przestrzegania higieny i zasad związanych z niebezpieczeństwem zachorowań na choroby zakaźne. Należy także pamiętać, że w porze deszczowej, czyli od listopada do kwietnia podczas gwałtownych opadów dochodzi często do powodzi oraz osunięć ziemi.

Timor leży w strefie aktywnej sejsmicznie co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia w tym rejonie trzęsień ziemi oraz fal tsunami.

UBEZPIECZENIE


Nie należy udawać się w podróż zagraniczną bez ważnego ubezpieczenia od kosztów leczenia. W przypadku Timoru, szczególnie istotne jest aby wykupiona polisa ubezpieczeniowa obejmowała również pokrycie kosztów ewentualnej ewakuacji medycznej. Na Timorze brakuje podstawowej opieki medycznej i poważniejsze urazy lub choroby leczone są w szpitalach australijskich lub w Singapurze.

ZDROWIE


Na Timorze Wschodnim powszechnie występują malaria i gorączka krwotoczna denga, okazjonalnie: japońskie zapalenie mózgu (encephalitis – istnieje możliwość wcześniejszego szczepienia).

Przed wyjazdem do Timoru Wschodniego nie są wymagane żadne szczepienia, jednak ze względu na spore zagrożenie epidemiologiczne zaleca się ich wykonanie (lista poniżej):

DB -Dur brzuszny

BT – Błonica/tężec

WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka

Wścieklizna

Japońskie zapalenie mózgu

Na terenie całego kraju występuje malaria. Przed wyjazdem należy zasięgnąć porady lekarza medycyny tropikalnej oraz przyjmować doustną szczepionkę przeciwko tej chorobie zgodnie z jego wskazaniami. Timor Wschodni jest krajem, gdzie poziom opieki medycznej oraz dostępności leków nie jest zbyt dobry. W związku z czym osoby, które stale przyjmują określone rodzaje leków powinny zaopatrzyć się w ich zapas przed wyjazdem. Na miejscu mogą się one okazać niedostępne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Aby wynająć samochód i swobodnie poruszać się po Timorze Wschodnim konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Samodzielne podróże mogą jednak dostarczyć wielu problemów ze względu na słabą infrastrukturę dróg oraz brak odpowiednich oznaczeń. Zaleca się więc wynajęcie samochodu z kierowcą. Jest to koszt rzędu 80-100 dolarów za dobę.

Na skutek konfliktu zbrojnego z wojskami indonezyjskimi w latach 1999-2002, zamieszek w 2006 r. oraz wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych korzystanie z dróg poza stolicą jest bardzo uciążliwe, a w porze deszczowej wręcz niemożliwe.

CŁO


Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Obowiązuje wypełnienie deklaracji celnej na granicy i zgłoszenie wwozu kwoty większej niż 1.000 USD. Nadal bardzo niewiele punktów usługowych na Timorze akceptuje karty płatnicze.

PRZEPISY PRAWNE


Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grożą bardzo surowe kary. Zabroniony jest również wywóz rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.

OBYCZAJE


Na Timorze Wschodnim dominuje katolicyzm (98%). Inne wyznania to islam, protestantyzm, hinduizm, animizm.

PRZYDATNE INFORMACJE


Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *