Najlepsze oferty Last Minute

Tanzania

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWATanzania
NAZWA OFICJALNAZjednoczona Republika Tanzanii
STOLICADodoma
WALUTAszyling tanzański (TZS)
JĘZYKsuahili, angielski
POLSKA PLACÓWKAAmbasada RP w Dar es Salaam

WJAZD I POBYT


Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro), przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/) lub w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie).

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Informacje na temat wiz do Tanzanii są dostępne na stronie Ambasady Tanzanii w Berlinie (https://www.tanzania-gov.de/embassy/consular-services/info-on-visas) oraz na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tanzanii (https://www.immigration.go.tz/index.php/en/services/visa-information).

BEZPIECZEŃSTWO


Stan bezpieczeństwa w Tanzanii – zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Rwandą i Burundi, a także na Zanzibarze jest stabilny.

Większość wyjazdów turystycznych przebiega bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże, w tym wyrywanie toreb i plecaków przez przejeżdżające motocykle i autoriksze (bajaj). Ofiarami rabunków mogą być spacerujący po plażach, zwłaszcza nocą. Odnotowano również porwania turystów w celu wymuszenia wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach mogą zdarzać się napady, w tym z bronią. Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek.

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich przestępstw na najbliższy posterunek policji i żądania kopii raportu policyjnego.

Zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów, w tym biżuterii i zegarków, zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii.

W Tanzanii, zwłaszcza na Zanzibarze mogą występować niepokoje na tle politycznym, w tym zamieszki. Należy unikać miejsc, w których gromadzi się duża liczba osób, w szczególności wieców i zgromadzeń. Zalecane jest również monitorowanie lokalnych mediów w celu unikania miejsc najbardziej zagrożonych. Podczas zamieszek policja może używać gazu i innych środków przymusu w celu rozproszenia tłumu.

Podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, w Tanzanii istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne. Podczas przebywania w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

ZDROWIE


Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.

W praktyce osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

Zalecane jest sczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, denga, cholera, skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju włączając park Serengeti). Szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom .

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia musza być transportowani do Kenii lub RPA.

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


W zasadzie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych.

W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów), jazda po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów, zły stan dróg i brak oświetlenia.

W październiku i listopadzie 2017 r. miały miejsce 2 wypadki samolotów firmy Coastal Aviation lecących do Parku Narodowego Serengeti.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 6 miesiący. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez Tanzania Revenue Authority(TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy.

Aby prowadzić samochód na Zanzibarze, należy posiadać polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy i lokalne prawo jazdy Zanzibaru (które można uzyskać za pośrednictwem firmy wynajmującej samochód).

Często występują policyjne blokady drogowe. Przed przyjęciem mandatu zaleca się poproszenie  policjanta o okazanie legitymacji.

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, mini spódnice, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać sprzeciw miejscowej ludności.
  • W czasie ramadanu oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być w ciągu dnia nieczynne.
  • Walutą Tanzanii jest szyling tanzański, ale dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu miejscach popularnych wśród turystów. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w kantorach.
  • Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą.
  • Wymiana banknotów dolarowych sprzed 2009 r. może nastręczać znacznych trudności.
  • W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.
  • Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu wszystkich walut poza szylingami tanzańskimi.
  • Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *