Najlepsze oferty Last Minute

Surinam

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWASurinam
NAZWA OFICJALNARepublika Surinamu
STOLICAParamaribo
WALUTAdolar surinamski (SRD)
JĘZYKJęzyk urzędowy: niderlandzki Inne języki: angielski, sranan tongo (surinamska wersja kreolskiego) oraz hindi i jawajski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela)

WJAZD I POBYT


Obywateli polskich przy wjeździe do Surinamu obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Aby otrzymać wizę turystyczną, należy wypełnić formularz wizowy i dołączyć dwa zdjęcia. Jeśli podróżuje się w celu innym niż turystyczny, wymagane jest zaproszenie. Wizy nie można uzyskać na granicy. Można o nią aplikować w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie. Nie ma określonej kwoty środków pieniężnych wymaganej na każdy dzień pobytu. Paszport w chwili wjazdu na terytorium Surinamu musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obowiązuje konieczność posiadania biletu powrotnego.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

BEZPIECZEŃSTWO


Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się po zmroku oraz unikanie afiszowania się z dobrami materialnymi (aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.)

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz MSZ.

UBEZPIECZENIE


Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.

ZDROWIE


Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dengue, zwłaszcza na południu kraju. Występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi (leiszmanioza, filarioza, leptospiroza), należy unikać spożywaniu surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w szpitalach publicznych, jednak poza stolicą Paramaribo uzyskanie pomocy medycznej może być trudne. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 40 USD.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń. 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane. Ruch uliczny jest lewostronny.

CŁO


Nie odbiegają od standardowych. Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.

PRZEPISY PRAWNE


Wymiany walut obcych można dokonać w bankach, kantorach i większych hotelach.

ŚWIĘTA


Nowy Rok, Wielki Piątek, Wielkanoc, 1 maja – Święto Pracy, 1 lipca – Dzień Wolności, zakończenie ramadanu (święto ruchome), Holy Phagwha (święto ruchome), 25 października – Dzień Niepodległości, 25-26 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE


Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

SURINAM, Paramaribo

Konsul Honorowy RP: Eric van Ravenswaay

Kernkampweg #36, Paramaribo

Tel: (+597) 433377

Fax: (+597) 442481

eric_van_ravenswaay@semcnv.com


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *