Najlepsze oferty Last Minute

Sudan Południowy

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWASudan Południowy
NAZWA OFICJALNARepublika Sudanu Południowego, RPS
STOLICADżuba
WALUTAfunt  południowosudański  SSP
JĘZYKJęzyki główne angielski, arabski Inne języki: dinka, nuer, bari, zande
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Addis Abebie.

WJAZD I POBYT


Między Polską a Republiką Południowego Sudanu obowiązuje ruch wizowy. Istnieje możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Dżubie, pod warunkiem wcześniejszego otrzymania listu rekomendacyjnego z jednej Ambasad Rządu Sudanu Południowego obecnych w: Brukseli, Londynie, Waszyngtonie, Kairze, Pretorii, Nairobi, Kampali, Harare, Addis Abebie, Asmarze i Kinszasie. Ambasada Sudanu Południowego w Addis Abebie wystawia obywatelom UE wizy w ciągu 1 dnia, przy czym pomocne może być wystawienie listu poświadczającego przez miejscową polską placówkę (taki list można otrzymać od ręki pod warunkiem wcześniejszego umówienia spotkania). Paszport powinien posiadać okres ważności nie krótszy niż 6 miesięcy. W przypadku osób małoletnich podróżujących bez rodziców niezbędna jest ich pisemna zgoda na wydanie wizy.

BEZPIECZEŃSTWO


UWAGA! Ze względu na ciągle nie uregulowany konflikt wewnętrzny, nie uregulowany ostatecznie spór z Sudanem oraz grupy rebelianckie działające w niektórych prowincjach i brak kontroli administracyjnej władz w Dżubie nad krajem odradzamy obecnie wszelkie podróże turystyczne do Sudanu Południowego.

Ze względu na przeciągający się konflikt wewnętrzny, nie zakończony spór z Sudanem, a także niestabilną sytuację w Republice Środkowej Afryki i aktywność rebelianckiej Armii Bożego Oporu zdecydowanie odradza się podróżowanie w rejony przy granicach z wszystkimi krajami sąsiednimi. Ponadto, ze względu na aktywność ruchów rebelianckich w poszczególnych częściach kraju sugeruje się ocenę lokalnej sytuacji bezpieczeństwa przed przyjazdem. Odradza się poruszanie po kraju po zmroku.

Należy zachować dużą ostrożność poruszając się po stolicy kraju Dżubie. Unikać noszenia biżuterii oraz wszelkich innych cennych przedmiotów (np. laptop, notebook), celem uniknięcia napadów rabunkowych. Należy bezwzględnie unikać poruszania się po mieście po zachodzie słońca w nocy  albowiem od kilku miesięcy odnotowuje się napady rabunkowe gangów z użyciem broni palnej.

UBEZPIECZENIE


Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, natomiast odradzamy podróże do Sudanu Płd. osobom nieubezpieczonym.

ZDROWIE


Wprawdzie epidemia Eboli wygasła lecz na lotnisku w Dżubie może nadal być przeprowadzany pomiar temperatury każdego pasażera. W Sudanie Południowym na dużą skalę występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Obowiązkowe jest posiadanie szczepienia przeciwko żółtej febrze. Zalecane jest zaszczepienie się przeciwko występującym w Sudanie Południowym: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, cholerze, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Występują tam ponadto: przenoszone przez owady i zwierzęta (gorączka tropikalna denga, śpiączka), choroby przenoszone drogą pokarmową (biegunka bakteryjna i amebowa), choroby przenoszone przez wodę (bilhoracjoza). Szczególną uwagę należy zwrócić na profilaktykę przeciwmalaryczną – używanie zaimpregnowanych moskitier, preparatów odstraszających owady oraz ubranie chroniące przed ukąszeniami komarów. Komary są szczególnie aktywne w porze deszczowej oraz po zachodzie i przed wschodem słońca. Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem oraz zaopatrzyć w podstawowy zestaw lekarstw. Nasila się zachorowalność na AIDS. Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pochodzenia, pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną, natomiast mleko wyłącznie przegotowane. Standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Ośrodki służby zdrowia znajdują się w Dżubie, Wau, Yei i Malakal. Często brakuje podstawowych leków i fachowej kadry medycznej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Do Dżuby latają Kenya Airways i Fly540 (z Nairobi), Ethiopian Arlines (z Addis Abeby), Egypt Air (z Kairu) Sudan Air (z Chartumu), Air Uganda (z Entebbe), FlyDubai (ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich) oraz RwandAir (z Kigali). Loty wewnętrzne obsługują znajdujące się na czarnej liście europejskich linii lotniczych Feeder Arlines (na trasie do Rumbek, Wau i Malakal) oraz Southern Sudan Air Connection latające do Bentiu i Yambio. Granice lądowe z Kenią, Ugandą i Etiopią są otwarte; istnieją bezpośrednie połączenia autobusowe z Dżuby do Nairobi via Kampala.


Odradzamy podróżowanie po kraju w celach turystycznych z uwagi na bardzo złą sytuację bezpieczeństwa, szczególnie w stanach Jonglei, Upper Nile, Unity i Lakes. Funkcjonują połączenia autobusowe/minibusowe z Dżuby do Kampali oraz większych miast Sudanu Południowego. W przypadku nieposiadania samochodu, po stolicy i kraju można poruszać się również wynajętym autem z kierowcą w cenie 150-200 USD za dzień. Po Dżubie poruszać się można w coraz większym stopniu transportem publicznym – minibusem (matatu) lub motocyklem (bodaboda).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


W Sudanie Płd. istnieje jedynie ok. 250 km dróg asfaltowych, głównie w Dżubie i do Nimule na granicy z Ugandą. Pozostałe drogi w kraju są słabej jakości, często rozmyte przez wodę w porze deszczowej. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednak przy dłuższym pobycie wskazana jest wymiana prawa jazdy na lokalne.

CŁO


Na razie brak informacji nt. przepisów celnych. Prawdopodobnie jest ważny obowiązujący również w Sudanie przepis dot. posiadania i wywozu wyrobów z kości słoniowej.

PRZEPISY PRAWNE


W Sudanie Płd. nie obowiązuje prohibicja, natomiast posiadanie narkotyków jest surowo karane. Waluty zachodnie można obecnie swobodnie wymieniać w kantorach prywatnych i bankach. Nie ma możliwości dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej lub czeku podróżnego.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Walutą obowiązująca w Sudanie Południowym jest funt południowosudański (SSP). Kurs SSP do USD/EUR zmienia się szybko z uwagi na ciężką sytuację gospodarczą kraju. Kurs oficjalny istotnie różni się od czarnorynkowego. W większości hoteli można płacić w USD i EUR, to samo dotyczy wynajętych z kierowcą samochodów. SSP potrzebne są głównie do opłacenia restauracji, telefonu, drobnych zakupów. Podróżujący po kraju powinni posiadać wystarczającą na czas pobytu ilość gotówki w dolarach amerykańskich. Banknoty USD zniszczone lub posiadające jakiekolwiek oznakowanie, w tym pieczątki lub napisy, nie są akceptowane. Wszystkie banknoty powinny być wyprodukowane w 2006 roku lub później, starsze nie są akceptowane.
  • W Sudanie Południowym nie funkcjonuje poczta.
  • Napięcie elektryczne w Sudanie Południowym wynosi zazwyczaj pomiędzy 220 i 240 woltów. Prąd jest dostarczany z prywatnych generatorów, w związku z czym większa cześć kraju jest pozbawiona elektryczności. Warto zaopatrzyć się w uniwersalny adapter oraz dodatkowe baterie.
  • W Sudanie Południowym należy zachować daleko posuniętą ostrożność w robieniu zdjęć. Ich wykonywanie może wywołać bardzo negatywną i gwałtowną reakcję ze strony policji, wojska lub czasem mieszkańców. Nie należy fotografować miejsc strategicznych (mostów, lotnisk, radiostacji etc.), budynków rządowych, obiektów wojskowych lub policyjnych oraz osób mundurowych np. żołnierzy, policjantów etc. W przypadku wykonywania zdjęć w celach zawodowych należy uzyskać specjalne pozwolenie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Nie daje ono pełnej gwarancji swobody fotografowania – nawet posiadacze pozwolenia bywali aresztowani lub dotkliwie pobici.
  • Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku przejazdu rządowych lub oficjalnych konwojów. Kierowcy powinni jak najszybciej zjechać na pobocze i oczekiwać, aż ruch zostanie wznowiony.
  • Otwarte zachowania homoseksualne mogą spotkać się z ostrą reakcją społeczności miejscowej.
  • Oficjalne święta narodowe w Sudanie Południowym to: Nowy Rok (1 Stycznia), Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Międzynarodowe Święto Pracy (1 Maja), Dzień Niepodległości (9 Lipca), Dzień Męczenników (30 Lipca), Eid Al Fitr (ruchome), Eid Al Adha (ruchome), Boże Narodzenie (25 Grudnia), Pierwszy Dzień Świat (26 Grudnia).
  • Karty SIM i jednostki do telefonu jest stosunkowo łatwo nabyć w przyulicznych sklepikach. Jakość łączności telefonicznej w Dżubie i jej najbliższej okolicy jest przyzwoita.
  • Dostęp do produktów żywnościowych i innych towarów jest ograniczony. Sklepy istnieją  w Dżubie i kilku innych miastach. Owoce i warzywa są dostępne na lokalnych targach, jednak ze względu na obecny kryzys ich wybór i ilość są niewielkie. Większość produktów w sklepach jest importowana, przez co ceny są stosunkowo wysokie. Zawsze należy sprawdzić datę przydatności do spożycia. Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, w niedzielę krócej.
  • Dużą uciążliwością może być dla turystów klimat. Sudan Południowy jest jednym z najgorętszych krajów Afryki, nawet w porze chłodnej temperatura wynosi ponad 35 st. C. Pora sucha trwa od października do marca z temperaturami osiągającymi 45 st. C. Pora deszczowa trwa od kwietnia do listopada, powodując powodzie i problemy komunikacyjne. Ludność Sudanu Płd. to głównie chrześcijanie i animiści, niemniej ze względu na tradycyjne normy społeczne należy zwracać uwagę na ubiór (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Dżuba należy do najdroższych miast świata. Trudno znaleźć w niej jakikolwiek nocleg poniżej 150 USD za noc, przyzwoite hotele kosztują przynajmniej 180-250 USD.

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *