Najlepsze oferty Last Minute

Sri Lanka

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWASri Lanka
NAZWA OFICJALNADemokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki
STOLICASri Dźajawardanapura Kotte, centrum adm.: Kolombo
WALUTArupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów
JĘZYKsyngaleski, tamilski; Inne języki: angielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

WJAZD I POBYT


Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. systemu elektronicznej autoryzacji wjazdu – Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę (więcej informacji można uzyskać na stronie ETA, informacja o aktualnie obowiązujących opłatach wizowych dostępna jest TUTAJ >>). 

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

BEZPIECZEŃSTWO


Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. W związku z powtarzającymi się napięciami politycznymi oraz tarciami na tle etnicznym w centralnej części kraju (głównie w turystycznym mieście Kandy), prosimy o zachowanie ostrożności, unikanie zgromadzeń  oraz stosowanie się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa.

Przestrzegać należy zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).

Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.

Wszystkim podróżującym na Sri Lankę zalecamy rejestrację w systemie Odyseusz.

ZDROWIE


Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi ok. 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i podanych lekarstw.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do “AA” w Kolombo. Drogi pozostają w złym stanie. Prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jak i zły stan techniczny wielu pojazdów. Zaleca się dla potrzeb przemieszczania się, korzystanie z taksówek lub wynajmowanych z kierowcami samochodów. Przy korzystaniu z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

CŁO


Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

PRZEPISY PRAWNE


Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.

Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny. Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karami grzywny, karami cielesnymi oraz długoletniego pozbawienia wolności.

MELDUNEK


Nie ma obowiązku meldunkowego.

PRZYDATNE INFORMACJE


Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.

W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.

Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.

Opalanie topless lub bez kostiumu kąpielowego jest generalnie zabronione.

Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.

Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.

W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *