Najlepsze oferty Last Minute

Sierra Leone

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWASierra Leone
NAZWA OFICJALNARepublika Sierra Leone
STOLICAFreetown
WALUTAleone (SLL), 1 SLL = 100 centów
JĘZYKangielski 
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy udający się do Sierra Leone muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Sierra Leone w Berlinie. Paszport winien mieć ważność minimum 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu w Sierra Leone. Turysta powinien dysponować środkami wystarczającymi na utrzymanie.

BEZPIECZEŃSTWO


Po zmierzchu nie należy podróżować poza Freetown. Nawet podróż z międzynarodowego lotniska w Lungi do stolicy może być bardzo niebezpieczna – zaleca się zorganizowanie transportu za pośrednictwem renomowanego hotelu.

Występuje wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością – zwłaszcza w dużych miastach. Znane są przypadki napadów rabunkowych w taksówkach, a nawet w hotelach. Na drogach w całym kraju zdarzają się bandyckie napady. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe i gangi, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Sierra Leone nadal odbudowuję się po wieloletnim konflikcie. Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży. Ograniczona jest również możliwość zwrócenia się o pomoc do placówek państw członkowskich UE, gdyż jest ich w Freetown niewiele.

UBEZPIECZENIE


Zagraniczne ubezpieczenia mogą nie być honorowane; należy skonsultować się z ubezpieczycielem.

ZDROWIE


Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec epidemii gorączki Ebola w Sierra Leone. W przypadku konieczności podróży do tego kraju zalecane są jednak w dalszym ciągu szczególne środki ostrożności przeciwko zarażeniu tą chorobą.

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest praktycznie niemożliwy. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Sierra Leone.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Po Sierra Leone można podróżować praktycznie tylko samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Po wieloletniej wojnie domowej nadal trwa odbudowa podstawowej infrastruktury kraju. Prowadzenie pojazdów samemu nie jest zalecane. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa. Krajowe linie lotnicze uznawane są za niebezpieczne.

CŁO


Nie ma ograniczeń przy wwożeniu dewiz, jednakże większą ilość gotówki lepiej zadeklarować na granicy, aby uniknąć problemów przy opuszczaniu kraju.

PRZEPISY PRAWNE


Konsekwencje naruszenia prawa w Sierra Leone mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro). Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom. W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności łącznie.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Na porządku dziennym są przerwy w dostawach wody i prądu. Lepsze hotele posiadają własne zbiorniki i generatory.
  • Infrastruktura turystyczna pozostaje na bardzo niskim poziomie. Większość hoteli nie akceptuje kart kredytowych ani czeków podróżnych. Płatności należy dokonywać gotówką, najlepiej w miejscowej walucie (bądź w dolarach).
  • Zawsze należy poprosić o pozwolenie na fotografowanie, zwłaszcza jeśli obiektem mają być przedmioty używane podczas tradycyjnych ceremonii religijnych w miejscach kultu (np. maski).

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *