Najlepsze oferty Last Minute

Seszele

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWASeszele
NAZWA OFICJALNARepublika Seszeli
STOLICAVictoria
WALUTArupia (SCR)
JĘZYKkreolski, angielski, francuski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Podróżni powinni mieć bilet powrotny. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu.

BEZPIECZEŃSTWO


Należy unikać tłumów, wieców politycznych i ulicznych demonstracji. Ze względu na silne prądy morskie, niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach. Zdarzają się drobne kradzieże. Nie odnotowuje się natomiast większych rozbojów i napadów z bronią w ręku. Zalecamy przechowywanie dokumentów i gotówki w sejfach hotelowych.

ZDROWIE


Szczepienie przeciwko żółtej febrze wymagane jedynie od osób w wieku powyżej 1 roku, które w okresie 6 dni przed przylotem na wyspy przebywały w strefie występowania tej choroby. Możliwość korzystania z opieki medycznej jest bardzo ograniczona, szczególnie na dalej położonych wyspach archipelagu. Na wyspie Mahé znajduje się jedyny szpital państwowy i kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahé, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłych przypadkach z ambulansów medycznych. Planując podróż na odległe wyspy archipelagu, należy pamiętać, że pomoc medyczna może tam dotrzeć ze znacznym opóźnieniem, m.in. ze względu na częste w tych okolicach sztormy. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Bez problemów można korzystać z transportu lokalnego (autobusy i taksówki). Więcej szczegółowych i aktualnych informacji można uzyskać pod na stronie internetowej seszelskiej izby turystycznej

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Drogi utrzymane są w dobrym stanie. Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym można posługiwać się przez trzy miesiące.

PRZEPISY PRAWNE


Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne. Służby celne Seszeli wprowadzają okresowe zaostrzenia dotyczące importu lub eksportu broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

ŚWIĘTA


1 stycznia – Nowy Rok, 1 maja – Święto Pracy, 5 czerwca – Dzień Wyzwolenia, 18 czerwca – Święto Narodowe, 29 czerwca – Dzień Niepodległości, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Opłaty hotelowe można regulować, płacąc dolarami lub kartami kredytowymi.
  • Koszty utrzymania na wyspach są wysokie. Żywność jest droga, ponieważ właściwie wszystkie artykuły są importowane.
  • Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *