Najlepsze oferty Last Minute

Samoa

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWASamoa
NAZWA OFICJALNANiezależne Państwo Samoa
STOLICAApia
WALUTAJednostka monetarna Tala dzieli się na 100 sene
JĘZYKsamoański, angielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Wellington (Nowa Zelandia).

WJAZD I POBYT


Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Niezależnym Państwem Samoa dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 28 maja 2015 r. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Samoa posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

BEZPIECZEŃSTWO


Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Samoa, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Samoa leży poza obszarem występowania malarii. Konieczne jest przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze w przypadku przyjazdu z regionów zagrożonych tą chorobą. Istnieje zagrożenie dengą przenoszoną przez komary. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Szpitale i inne placówki medyczne na Samoa są nieliczne. W poważniejszych przypadkach konieczna jest ewakuacja medyczna do Australii lub Nowej Zelandii. Brak komór dekompresyjnych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Samochód można wynająć na większości wysp (nikła sieć stacji benzynowych, wyłącznie w większych miastach). Ruch jest lewostronny. Cudzoziemcy muszą otrzymać samoańskie tymczasowe prawo jazdy, żeby móc prowadzić samochód na Samoa. Drogi są kiepskiej jakości, zaś jazda po zmroku dodatkowo utrudniona z uwagi na słabe oświetlenie uliczne.

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Samoa nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Samoa leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Ostrzeżenia pogodowe można sprawdzić przed podróżą na http://severe.worldweather.org/.
  • Należy uważać na silne prądy morskie otaczające wyspy.
  • Należy unikać spożywania wody z kranu.

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *