Najlepsze oferty Last Minute

Rwanda

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWARwanda
NAZWA OFICJALNARepublika Rwandy
STOLICAKigali
WALUTAfrank rwandyjski (RWF)
JĘZYKfrancuski, angielski, kinya-rwanda
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dar es Salaam (Zjednoczona Republika Tanzanii)

WJAZD I POBYT


Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Rwandzie. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku w Kigali), przez internet (https://www.migration.gov.rw) oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych Rwandy (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Rwandy w Berlinie).

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu ważnej przez 30 dni to 30 USD.

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do Rwandy.

Można również ubiegać się o turystyczną wizę Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, która uprawnia do wielokrotnego wjazdu na terytorium Ugandy, Rwandy oraz Kenii (East African Community Visa) i jest ważna 90 dniJej koszt to 100 USD. Wiza upoważnia do wjazdu na teren trzech ww. krajów, ale podróż musi rozpocząć się w tym kraju, który wystawił wizę.

Informacje na temat wiz do Rwandy są dostępne na stronie Ambasady Rwandy w Berlinie (http://www.rwanda-botschaft.de) oraz na stronie rwandyjskiej Dyrekcji Generalnej ds. Imigracji i Emigracji (https://www.migration.gov.rw).

BEZPIECZEŃSTWO


Poziom przestępczości w Rwandzie jest stosunkowo niski. W miastach należy uważać na złodziei kieszonkowych działających głównie w zatłoczonych, odwiedzanych przez turystów miejscach. Rzadko natomiast występują pospolite w innych krajach regionu kradzieże samochodów, zbrojne napady i rozboje. Szczególną ostrożność należy zachować w nocy.

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich przestępstw na najbliższy posterunek policji i żądania kopii raportu policyjnego.

Należy zachować szczególną ostrożność na terenach przy granicy rwandyjsko-kongijskiej i rwandyjsko-burundyjskiej.

ZDROWIE


Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia musza być transportowani do Kenii lub RPA.

Zgodnie z rwandyjskim prawem, każda osoba przebywająca na terytorium Rwandy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


W zasadzie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, ale należy zachować szczególną ostrożność przy granicy z DRK i Burundi.

Zaleca się ostrożność w korzystaniu z transportu publicznego – pojazdy są przeładowane, a kierowcy jeżdżą nieostrożnie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch prawostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez rok.

Podróżowanie samochodem po drogach Rwandy jest dość niebezpieczne, szczególnie po zmroku . Główne drogi kraju są w dobrym stanie, lecz w czasie pór deszczowych bocznymi drogami można poruszać się jedynie samochodem z napędem na cztery koła.

Podczas podróżowania po kraju spotyka się często blokady policyjne kontrolujące pojazdy i pasażerów.

Stacje benzynowe oraz serwisowe są dostępne tylko przy głównych drogach.

Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia.

PRZEPISY PRAWNE


Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grozi kara więzienia i kara grzywny.

Homoseksualizm nie jest prawnie zabroniony.

Zabronione jest fotografowanie budynków rządowych.

Obowiązuje zakaz plastikowych toreb z uwagi na ich szkodliwość dla środowiska.

Przepisy dotyczące właściwego języka dot. ludobójstwa są ściśle egzekwowane. Promowanie podziałów na tle etnicznym, regionalnym, rasowym, religijnym, językowym lub innym jest zabronione. Publiczne podżeganie do „ideologii ludobójstwa” lub tworzenia podziałów i dyskryminacji oraz negacja ludobójstwa, podlega karze pozbawienia wolności i grzywny.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Karty kredytowe akceptowane są głównie w hotelach i centrach handlowych w Kigali.
  • Otwarty w 1999 r. Volcanoes National Park , który słynie z występujących tam goryli górskich, można zwiedzać tylko pod ochroną strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Rwandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
  • Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl  

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *