Najlepsze oferty Last Minute

Republika Zielonego Przylądka

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWARepublika Zielonego Przylądka
NAZWA OFICJALNARepublika Zielonego Przylądka
STOLICAPraia
WALUTAescudo Zielonego Przylądka (CVE)
JĘZYKportugalski; Inne języki: kreolski, balanse, wolof
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej palcówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal)

WJAZD I POBYT


Od  2019 r. Republika Zielonego Przylądka zniosła obowiązek wizowy wobec obywateli UE, w tym także Polski. Osoby podróżująjaće do Republiki Zielonego Przylądka powinny zarejestrować się na specjalnej platformie : www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży, podając wymagane dane z paszportu, planowany okres pobytu (od-do), nr lotu i miejsce pobytu. Wprowadzono jednocześnie obowiązkowy podatek lotniskowy (Airport Security Tax) w wysokości 3400 escudos (ok.31 Euro), który można opłacić online (do 5 dni przed lotem), przez pośrednika turystycznego lub na lotnisku po przylocie.


Z uwagi na możliwe nagłe zmiany przepisów wjazdowych i celnych, w sprawie aktualnych informacji na ten temat (również przepisów celnych) należy każdorazowo zwracać się do Ambasady Republiki Zielonego Przylądka.

BEZPIECZEŃSTWO


Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, rzadziej natomiast napady z bronią w ręku. Wskazane jest poruszanie się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na dzikich plażach. Obszar Starego Miasta w Praii jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość.

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ Ambasady RP w Dakarze .

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju, po uprzednim upewnieniu się, że jest respektowane w danym kraju.

ZDROWIE


Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących z krajów, w których występuje żółta gorączka wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B. Zagrożenie malarią jest niskie. Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone, jednak nie na wszystkich wyspach jest dostępna fachowa pomoc medyczna. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie. Niewskazane jest spożywanie lodów, soków ze świeżych owoców i warzyw w stanie surowym oraz mięsa i ryb nie poddanych procesowi pełnego smażenia/pieczenia czy też gotowania. Na Wyspach Zielonego Przylądka nie zanotowano dotychczas przypadków zachorowania na gorączkę wywołaną wirusem Ebola. Niemniej, ze względu na położenie w sąsiedztwie krajów dotkniętych epidemią, Wyspy pozostają w zasięgu ryzyka.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Republika Zielonego Przylądka położona jest na 15 wyspach (5 mniejszych bezludnych). Wyspy o największych walorach turystycznych to: Sao Vicente, Boa Vista i Sal. Do niedawna możliwe było podróżowanie między wyspami tylko drogą lotniczą. Obecnie wprowadzono połączenia morskie, co znacznie obniża koszty podróży. Głównymi portami lotniczymi w RZP są: międzynarodowe lotnisko w Praia oraz nowo otwarte lotnisko w Boa Vista, natomiast porty morskie znajdują się w Porto Grande i Sal. Archipelag posiada łącznie 3.050 km dróg. Na Santiago i Sao Vicente są wypożyczalnie samochodów.

Prowadząc samochód, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ kierowcy nie są zdyscyplinowani, a na wyspach nie ma pomocy drogowej. Sieć komunikacji miejskiej jest bardzo dobrze rozwinięta, jednak nie zawsze dobrze rozplanowana pod względem czasowym.

PRZEPISY PRAWNE


Handel środkami odurzającymi oraz ich zażywanie są zabronione i podlegają karze od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • W większych miastach można posługiwać się popularnymi kartami kredytowymi (VISA).
  • Infrastruktura turystyczna utrzymana jest na wysokim poziomie, zwłaszcza na wyspach Sal, Santiago, Sao Vicente. Wybór hoteli jest duży: od międzynarodowych sieci po małe pensjonaty.
  • Kraj atrakcyjny turystycznie, o przyjaznym klimacie. Z powodu występowania silnych prądów podwodnych, podczas kąpieli w oceanie należy zachować szczególną ostrożność. Do najbardziej niebezpiecznych kąpielisk należą plaże na wyspach Sal i Sao Nicolau.
  • Sprzedaż alkoholu młodzieży poniżej 18 roku życia oraz spożywanie alkoholu przez małoletnich są zakazane.
  • Na wyspach panuje klimat podrównikowy suchy, średnia roczna suma opadów wynosi 100-250 mm, a średnie temperatury 22-27 st. C; amplituda temperatur nie przekracza 10 st. C; pora deszczowa w okresie sierpień – wrzesień.
  • Mieszkańcy RZP oprócz języka kreolskiego, posługują się również bardzo dobrze językiem portugalskim. Dla turystów znających język hiszpański lub francuski porozumiewanie się także nie powinno stanowić problemu.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *