Najlepsze oferty Last Minute

Republika Środkowoafrykańska

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWARepublika Środkowoafrykańska
NAZWA OFICJALNARepublika Środkowoafrykańska
STOLICABangi (Bangui)
WALUTAfrank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XAF), 1 XAF = 100 centymów
JĘZYKfrancuski; Inne języki: sango
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Luandzie (Angola).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy obowiązani są mieć wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych Republiki Środkowoafrykańskiej, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Republiki Środkowoafrykańskiej w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Republiki Francji w Warszawie. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Podczas podróżowania po kraju zalecamy przedstawianie miejscowym władzom tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).

BEZPIECZEŃSTWO


Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej pozostaje niestabilna, pomimo przeprowadzonych w lutym 2016 r. wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które rozpoczęły proces odbudowy kraju po trwającym kilka lat okresie konfliktu wewnętrznego. Na terenie kraju oraz w stolicy nadal dochodzi do incydentów zbrojnych, napadów bojowników, rozbojów i gwałtów.

Zdecydowanie odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży do Republiki Środkowoafrykańskiej, zaś obywatelom polskim pozostającym w tym kraju zaleca się jego opuszczenie.

ZDROWIE


Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Wymagane są szczepienia przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Z uwagi na duże zagrożenie malarią warto zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Należy wystrzegać się kąpieli w wodach stojących. Należy też unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia i wody z kranu, napojów z lodem i surowych warzyw. Służba zdrowia jest na niskim poziomie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Sieć dróg jest słabo rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego niezbędne jest używanie samochodów terenowych. Samochód należy prowadzić powoli i zatrzymywać się na każde żądanie sił porządkowych. Niewskazane jest podróżowanie po zapadnięciu zmroku. Podczas rozmowy z siłami porządkowymi trzeba zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość przy negocjowaniu możliwości przejazdu.

Gdyby doszło do wypadku z obrażeniami ciała, nie należy pozostawać na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii (Avenue Nasser w Bangi) lub komisariat policji ze względu na możliwość agresywnej reakcji miejscowej ludności. Zaleca się również jak najszybsze powiadomienie Konsulatu Francji w Bangi.

Z zakupem paliwa mogą być problemy, zwłaszcza na prowincji. Planując dłuższą podróż należy zaopatrzyć się w kanistry. Ubezpieczenie jest obowiązkowe.

CŁO


Wwóz towarów jest ograniczony do ilości przeznaczonej na własny użytek, m.in. 1 karton papierosów, 1 l alkoholu. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. Można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych w środkowoafrykańskiej agencji prasowej. Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa (PK 11), lotniska i wszystkich budynków publicznych.
  • Kilka sieci telefonów komórkowych działa w Bangi i w większych miastach. Taryfy są niskie, również za rozmowy z Europą. Na używanie telefonu satelitarnego należy uzyskać osobne zezwolenie.
  • W Bangi jest kilka hoteli o średnim i niskim standardzie, najwyższy standard ma hotel Ledger.
  • Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.
  • Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od miejscowych.
  • Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych (poza sklepami mającymi licencję władz).
  • W Republice Środkowoafrykańskiej panuje klimat tropikalny wilgotny. Są dwie pory roku: pora deszczowa trwa od maja do listopada, średnia temperatura powietrza przekracza 30 st. C, często padają ulewne deszcze; w porze suchej, między grudniem a kwietniem, temperatura waha się od 20 do 25 st. C.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *