Najlepsze oferty Last Minute

Papua-Nowa Gwinea

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAPapua-Nowa Gwinea
NAZWA OFICJALNANiepodległe Państwo Papua-Nowa Gwinea
STOLICAPort Moresby
WALUTAJednostka monetarna Kina dzieli się na 100 toea
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy mogą otrzymać wizę przy wjeździe do Papui-Nowej Gwinei (tzw. visa on arrival) na lotniczych przejściach granicznych w Port Moresby i Rabaul. Wiza turystyczna wydawana jest na 60 dni. Wniosek wizowy można również złożyć przed planowana podróżą. Najbliższe Przedstawicielstwo Papui-Nowej Gwinei znajduje się w Brukseli.

BEZPIECZEŃSTWO


W związku z gwałtownymi zamieszkami antyrządowymi oraz wprowadzeniem stanu wyjątkowego ostrzegamy przed podróżami do prowincji Southern Highlands.

Osobom przebywającym na miejscu zalecamy bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa. Zalecamy także zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

W niektórych regionach kraju, głównie w dużych miastach (Port Moresby, Lae, Mt. Hagen) oraz w górskich prowincjach występuje przestępczość pospolita (kradzieże, napady). W niektórych, oddalonych częściach kraju mogą mieć miejsca odosobnione akty gwałtu oraz walki plemienne. 

W związku z powyższym, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych oraz oddalonych i mało uczęszczanych rejonach kraju.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie PNG, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi oraz biegunki. Na niektórych obszarach kraju panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad-kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A i tyfus – zalecane są szczepienia. Duże zagrożenie stanowi również AIDS. Zdarzają się śmiertelne przypadki ukąszeń przez meduzy lub inne morskie zwierzęta. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt potwierdziła przypadki występowania w Papui ptasiej grypy. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej lub przegotowanej oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny poprzez częste mycie rąk. Opieka zdrowotna jest wystarczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Uwaga na wypadki – kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny. Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można też wynająć własnego przewoźnika. Ze względu na osuwiska ziemi w Zachodniej Prowincji (Tabubil) odradza się podróże do tego rejonu. Odradza się korzystanie z transportu publicznego i taksówek ze względu na to, iż są to główne cele przestępców.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Można wynająć samochód – w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kierowania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami w porze deszczowej (od listopada do maja) częste powodzie sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, odnotowuje się ogromne opóźnienia w komunikacji. Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.

CŁO


Obowiązuje całkowity zakaz wwozu owoców oraz warzyw na teren kraju. Szczegółowe informacje na temat przepisów celnych są dostępne na stronie Agencji celnej.

PRZEPISY PRAWNE


Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami oraz pornografią. Zaleca się powściągliwość w publicznym okazywaniu uczuć.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

OBYCZAJE


W kraju panuje konserwatywny styl ubierania i zachowania, dlatego należy uważać , by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Przed sfotografowaniem miejscowej ludności, a także miejsc kultu religijnego, należy zawsze uzyskać na to zgodę.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Papua Nowa-Gwinea leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej na obszarze aktywnym sejsmicznie, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi, tsunami oraz osunięć ziemi. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.em.gov.au/Publications/Pages/AustralianTsunamiWarningSystemPublications.aspx
  • W PNG występują aktywne wulkany. Dość regularnie zdarzają się erupcje.
  • Powszechne są jadowite węże, szczególnie w porze deszczowej (listopad-maj).

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *