Najlepsze oferty Last Minute

Palau

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAPalau
NAZWA OFICJALNARepublika Palau
STOLICANgerulmud w stanie Melekeok
WALUTAdolar amerykański (USD)
JĘZYKangielski, w niektórych stanach palau, japoński, inne dialekty mikronezyjskie
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia).

WJAZD I POBYT


Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Palau dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 7 grudnia 2015 r. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Palau posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

BEZPIECZEŃSTWO


Występuje umiarkowane zagrożenie przestępczością.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Palau, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau cudzoziemiec przebywał na obszarze wykazanym jako rejon epidemii na liście Światowej Organizacji Zdrowia, musi mieć ważne międzynarodowe świadectwo szczepienia przeciw danej chorobie (dotyczy to przede wszystkim cholery i żółtej febry). Występuje zagrożenie dengą. Dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. Lekarze wymagają natychmiastowej zapłaty gotówką. W przypadku poważniejszej choroby lub wypadku może być konieczna ewakuacja medyczna.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Można wynająć samochód. Ruch jest prawostronny. Ze względu na kiepski stan dróg (asfaltowe należą do rzadkości) obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz. W listopadzie 2013 r. nad północnymi wyspami Palau przeszedł tajfun, niszcząc znaczącą część infrastruktury.

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Alkoholu nie mogą spożywać osoby, które nie ukończyły 21 lat.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Palau leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej (poza pasem najsilniejszych tajfunów), na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami.
  • Między czerwcem a październikiem występują silne opady deszczu.
  • Na terytorium Palau występują słonowodne krokodyle.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *