Najlepsze oferty Last Minute

Nikaragua

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWANikaragua
NAZWA OFICJALNARepublika Nikaragui
STOLICAManagua
WALUTAzłota cordoba (NIO), 1 NIO = 100 centavos
JĘZYKhiszpański
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie (Republika Panamy).

WJAZD I POBYT


Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie turystycznym nie przekraczającym 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć 500 USD w gotówce. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 15 USD od osoby. Opłata wjazdowa dla podróżujących drogą lądową wynosi 10 USD, opłata wyjazdowa 2-4 USD oraz podatek turystyczny i migracyjny 7-9 USD.

Obowiązek meldunkowy: wypełnienie kwestionariusza migracyjnego podczas przekraczania granicy.

BEZPIECZEŃSTWO


Ameryka Środkowa to jedna z najbardziej niebezpiecznych części świata. W międzynarodowych statystykach zabójstw kraje regionu zajmują pierwsze miejsca. Nawet w uważanych za bezpieczniejsze państwach regionu z roku na rok zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną systematycznie rośnie.

Biorąc powyższe pod uwagę, w całym regionie zaleca się rezygnację z podróży indywidualnych, w szczególności z wypraw pieszych, rowerowych, motocyklowych, a także własnym lub wynajętym samochodem. Bardzo często ofiarami napadów stają się zagraniczni turyści podróżujący wynajętymi busami. Bandyci z reguły wchodzą do pojazdu na stacjach benzynowych, podczas tankowania i postoju. Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się podróżowanie samolotami i w większych, zorganizowanych grupach.

Podczas pobytu zalecane jest zachowanie następujących środków ostrożności:

– nie należy nosić przy sobie większej ilości gotówki i kart kredytowych (często są skanowane). Należy zabierać tylko niezbędną sumę pieniędzy a resztę zostawiać w hotelowym depozycie / sejfie;

– mieć przy sobie fotokopię paszportu, najlepiej poświadczoną urzędowo za zgodność z oryginałem;

– nie powinno się  wyróżniać ubiorem i zachowaniem, aby nie przyciągać uwagi potencjalnych przestępców;

– wskazane jest unikanie poruszania się po mieście nocą;

– unikać noszenia pieniędzy, dokumentów i przedmiotów wartościowych w widocznych miejscach, szczególnie torbach i torebkach;

– mieć przy sobie numery telefonów do polskiego konsula w Meksyku i do konsulów honorowych w tych krajach. Dane te są dostępne na stronie internetowej Ambasady RP w Meksyku.

UBEZPIECZENIE


Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Zalecane jest ubezpieczanie się w miejscowej instytucji INISER, która udziela zniżek grupom turystycznym.

ZDROWIE


Nikaragua wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze, od podróżnego powyżej 9 lub 12 miesiąca życia, tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin.
Nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, choć stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. W roku  2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Wizyta lekarska, lekarstwa oraz hospitalizacja są płatne.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Nie jest honorowane polskie prawo jazdy, jedynie międzynarodowe.  Należy wystąpić do policji drogowej o wydanie stosownego zezwolenia na prowadzenie pojazdów.

CŁO


Brak szczególnych regulacji dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Przy wjeździe opłata ok. 5 USD.

PRZEPISY PRAWNE


Zabronione jest posiadanie narkotyków nawet na użytek osobisty.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Na walutę miejscową wymienić można jedynie dolary amerykańskie.
  • W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Nikaragui.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *