Najlepsze oferty Last Minute

Nauru

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWANauru
NAZWA OFICJALNARepublika Nauru
STOLICAYaren
WALUTAdolar australijski (AUD)
JĘZYKangielski, nauru
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa ambasada znajduje się w Canberze (Australia).

WJAZD I POBYT


Na Nauru można dolecieć samolotem linii lotniczych Nauru Airlines z Brisbane (Australia), ale bilet sprzedawany jest wyłączenie po przedłożeniu zgody na pobyt. Procedurę wizową należy rozpocząć od nawiązania kontaktu mailowego z konsulatem Nauru w Brisbane nauru.consulate@brisbane.gov.nr . Po otrzymaniu formularza wizowego należy go wypełnić  i odesłać wraz z kopią paszportu, potwierdzeniem dokonania rezerwacji  hotelowej oraz lotniczej. Po rozpatrzeniu wniosku konsulat – również  mailowo – przesyła pozwolenie na wjazd na Nauru, które należy wydrukować i po przylocie okazać służbom granicznym razem z paszportem. Wiza wydawana jest tego samego lub następnego dnia,  jej cena zależy od rodzaju i długości pobytu. Aktualny koszt miesięcznej wizy turystycznej wynosi 50 AUD.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego) z opcją ewakuacji (w przypadku braku ubezpieczenia koszt ewakuacji medycznej wynosi ok. 40 tys. AUD).

ZDROWIE


Występuje tu podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi (denga, żółtaczka typu A i tyfus). Poziom opieki zdrowotnej jest niski, a za usługi medyczne oczekuje się natychmiastowej zapłaty.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Ruch drogowy jest lewostronny. Drogi są w złym stanie. Należy unikać prowadzenia samochodu nocą.

PRZEPISY PRAWNE


Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Homoseksualizm jest nielegalny.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Nauru leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Między listopadem a lutym trwa pora deszczowa – z dużą częstotliwością występują wówczas gwałtowne cyklony, panują wysokie temperatury.
  • Trzeba uważać na niebezpieczne wiry wodne oraz na ostre krawędzie raf koralowych (skaleczenia).
  • Karty kredytowe ani czeki podróżne nie są uznawane. Nie ma bankomatów.
  • Niebezpieczne są sfory dzikich psów.
  • Brak świeżych owoców i warzyw.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *