Najlepsze oferty Last Minute

Mikronezja

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAMikronezja
NAZWA OFICJALNASfederowane Stany Mikronezji
STOLICAPalikir
WALUTAdolar amerykański (USD)
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia)

WJAZD I POBYT


Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Sfederowanymi Stanami Mikronezji dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 20 czerwca 2016 r. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Mikronezji posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

BEZPIECZEŃSTWO


Z uwagi na zwiększoną przestępczość na wyspie Weno zaleca się wzmożoną ostrożność i unikanie spacerów po zapadnięciu zmroku.

UBEZPIECZENIE


Zalecane się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terytorium Mikronezji, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

ZDROWIE


Występuje zagrożenie cholerą i tyfusem – żądane są świadectwa szczepienia przeciw tym chorobom. Występują również przypadki zachorowań na cholerę oraz na gorączkę denga. Brak specjalistycznej opieki medycznej; w nagłych przypadkach konieczne jest przewiezienie na Hawaje, Guam bądź do Australii. Zalecane jest stosowanie preparatów przeciw ukąszeniom komarów.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Drogi są niskiej jakości (asfaltowe należą do rzadkości), jazda mało komfortowa i niebezpieczna. Ruch jest prawostronny. Można wynająć samochód.

CŁO


Leki należy przewozić w oryginalnych opakowaniach wraz z receptą.

PRZEPISY PRAWNE


Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami (posiadanie, używanie i handel).

OBYCZAJE


Należy nosić skromny ubiór.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Mikronezja leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Występują obfite opady deszczu zwłaszcza na zachodnich wyspach, oraz obsunięcia ziemi. Okres od czerwca do grudnia to pora tajfunów.
  • Informacja dla nurków: Komory dekompresyjne są dostępne w Yap i Chuuk.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *