Najlepsze oferty Last Minute

Mauritius

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAMauritius
NAZWA OFICJALNARepublika Mauritiusu
STOLICAPort Louis
WALUTArupia (MUR)
JĘZYKangielski, francuski; inne – kreolski, hindi, urdu, hakka, bhojpuri
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Powinny być spełnione następujące warunki: mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania się w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień), a ważność ich paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusu powinna wynosić – zgodnie z wymogami tego kraju – co najmniej kilka dni.

BEZPIECZEŃSTWO


Występują przypadki przestępczości pospolitej. Należy unikać tłoku, demonstracji ulicznych, a także uważać na złodziei kieszonkowych obecnych w lokalizacjach popularnych wśród turystów (np. centralnym placu w Port Louis).

ZDROWIE


W przypadku podróży do Mauritiusu z kraju, w którym panuje żółta febra, należy przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu na tę chorobę. Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, jednakże bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców. Turyści korzystają w razie potrzeby z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Można korzystać z miejscowych taksówek oraz komunikacji publicznej. Więcej szczegółowych informacji na temat podróżowania po Mauritiusie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Mauritius Tourism Promotion Authority(MTPA).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. Uczestnicy poważniejszych kolizji drogowych obowiązani są do złożenia wyjaśnień na miejscu wypadku, po przybyciu policji. Przy mniejszych kolizjach można ograniczyć się jedynie do spisania wspólnego oświadczenia, które następnie należy poświadczyć na najbliższym posterunku policji. Możliwości skorzystania z pomocy drogowej i służb ratunkowych są bardzo ograniczone.

PRZEPISY PRAWNE


Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne (częste są przypadki pozbawienia wolności na 20 lat). Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności.

ŚWIĘTA


1 stycznia – Nowy Rok, 1 lutego – Święto zniesienia niewolnictwa 12 marca – Święto Niepodległości, 1 maja – Święto Pracy, 2 listopada –  Arrival of indentured Labourers, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Klimat tropikalny, okres cyklonów od połowy grudnia do kwietnia.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *