Najlepsze oferty Last Minute

Malezja

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAMalezja
NAZWA OFICJALNAMalezja
STOLICAKuala Lumpur
WALUTAringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów
JĘZYKmalajski; inne – angielski, chiński, tamilski
POLSKA PLACÓWKAAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji

WJAZD I POBYT


W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni , w ciągu 180 dni, nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

Uwaga:

Z dniem 1 lipca 2017 roku władze migracyjne Malezji wprowadziły zaostrzone przepisy pobytowe. Każdorazowo sumowany jest okres pobytu w ciągu 180 dni. Tzw. visa-run, tj. krótkoterminowe wyjazdy poza terytorium Malezji, nie skutkują ponownym wyzerowaniem terminu pobytu. W przypadku stwierdzenia przekroczenia pobytu, władze migracyjne deportują obywateli innych państw poza granicę, niezależnie od ewentualnie pozostawionego mienia osobistego lub innych zobowiązań. Ewentualny powrót (przed upływem okresu 180 dni od dnia pierwszego wjazdu) możliwy jest jedynie na podstawie wizy, wydanej przez Ambasadę Malezji w Warszawie.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

BEZPIECZEŃSTWO


MSZ w szczególności ostrzega przed podróżami u wschodniego wybrzeża stanu Sabah (Borneo). Na wodach terytorialnych i na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu, mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne z południowych Filipin. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.

Na pozostałym terytorium Malezji, w tym w stolicy kraju, Kuala Lumpur, zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest znaczące. Nie można wykluczyć ataków na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, targi i centra handlowe.

Obywatelom polskim przebywającym w Malezji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

W okresie od października do marca w Malezji występuje pora monsunowa, która w wielu przypadkach charakteryzuje się nagłymi i obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Mogą występować lokalne podtopienia i osuwiska ziemi. Z uwagi na występujący w tym okresie silny wiatr, większość baz turystycznych na wschodnim wybrzeżu południowej części półwyspu malajskiego (hotele, motele, hostele) jest zamykana. Wstrzymane są wszelkie połączenia morskie (promy, łodzie silnikowe) z większością wysp.

Poważnym i stale rosnącym problemem są kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażowania w stanach Kelantan i Terengganu.

UBEZPIECZENIE


Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Mimo tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży.

ZDROWIE


Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z porozumieniem się także z lokalną administracją i policją.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Przez okres 1 roku honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy dłuższym pobycie wymagane jest posiadanie malezyjskiego prawa jazdy.

CŁO


Nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Rząd z dniem 01.01.2010 r. nałożył obowiązek wypełnienia deklaracji celnej i posiadania zezwolenia na przywóz i wywóz środków finansowych w wysokości przekraczającej 10.000 USD (ok. 34.000 MYR) w odniesieniu do sumy wszystkich posiadanych przy sobie środków w różnych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wydawana jest w ciągu 1 dnia.

W Malezji od 1 kwietnia 2015 r. obowiązuje podatek od towarów i usług GST w wysokości 6%. Konstrukcja GST opiera się na zasadach podobnych do podatku VAT w Polsce.

 PRZEPISY PRAWNE


Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci zagrożone są karami cielesnymi, deportacją, pozbawieniem wolności oraz karą śmierci.

 OBYCZAJE


Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza prowincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzekwowane. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka.

ŚWIĘTA


W 2018 roku najważniejszymi świętami i dniami wolnymi od pracy będą:

1 Stycznia – Nowy Rok

31 Stycznia – Thaipusam 

1 Luty – Dzień Terytorium Federalnego Kuala Lumpur

16 – 17 luty – Chiński Nowy Rok Chinese New Year  National

1 Maja – Międzynarodowy Dzień Pracy

10 Maja – Urodziny Buddy

2 Czerwca – Nuzul Al-Quran 

15 – 16 Czerwca – Hari Raya Aidilfitri 

22 Sierpnia – Hari Raya Haji 

31 Sierpnia – Święto Odzyskania Niepodległości – Merdeka

9 Września –  Urodziny Króla

11 Września – Awal Muharram

16 – 17 Września –Święto Narodowe Malezji

6 Listopada Deepavali 

20 Listopada – Urodziny Proroka Muhammada

25 Grudnia – Boże Narodzenia

PRZYDATNE INFORMACJE


Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty.


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *