Najlepsze oferty Last Minute

Malawi

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAMalawi
NAZWA OFICJALNARepublika Malawi
STOLICALilongwe
WALUTAKwacha (MWK), 1 MWK = 100 Tambala; 1 USD = 725.158 MWK (kurs na dzień 05.01.2017 r.)
JĘZYKchichewa, angielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dar es Salaam (Zjednoczona Republika Tanzanii)

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Malawi. Wizy można uzyskać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą. W Polsce akredytowana jest Ambasada Malawi w Berlinie. Istnieje możliwość uzyskania wizy na granicy, jednak władze Malawi zdecydowanie zalecają uzyskanie wizy przed podróżą.

Wiza jednokrotnego wjazdu ważna trzy miesiące kosztuje 90 EUR, wiza wielokrotnego wjazdu ważna przez sześć miesięcy – 200 EUR, a wiza wielokrotnego wjazdu ważna przez rok – 270 EUR. Okres ważności paszportu nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe.

BEZPIECZEŃSTWO


Stan bezpieczeństwa w Malawi oceniany jest jako dobry. Należy nosić przy sobie kopię paszportu, a paszport, gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w depozycie hotelowym.

We wrześniu 2017 r. odnotowano dwa groźne ataki na turystów w rejonie góry Mulanje.

Zdarzają się demonstracje polityczne i strajki, zwłaszcza w Lilongwe, które mogą przybierać brutalny przebieg. Zaleca się szczególną ostrożność i śledzenie miejscowej prasy.

ZDROWIE


Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych w Lilongwe i Blantyre.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia musza być transportowani do RPA.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Nie ma ograniczeń.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Podróżowanie samochodem może być ryzykowne ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna samochodu.

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie i używanie narkotyków, w tym marihuany, oraz handel nimi są zabronione, a kary za łamanie tych przepisów są bardzo surowe.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Kupowanie nieoszlifowanych kamieni szlachetnych jest nielegalne.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Wymiana w bankach i kantorach dokonywana jest bez ograniczeń w obie strony. Zalecane jest posiadanie drobnych nominałów waluty wymienialnej.
  • Sieć sklepów jest słabo rozwinięta, ceny produktów zbliżone są do cen europejskich. W niektórych rejonach występują trudności z nabyciem niektórych towarów.
  • Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *