Najlepsze oferty Last Minute

Madagaskar

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAMadagaskar
NAZWA OFICJALNARepublika Madagaskaru
STOLICAAntananarywa
WALUTAFrank malgaski (FMG)/ariari (MGA), 1 FMG = 5 MGA
JĘZYKmalgaski, francuski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

WJAZD I POBYT


Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Opłata za wizę turystyczną na Madagaskar jest zmienna. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.

BEZPIECZEŃSTWO


Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest niestabilna. Również ze względu na wysokie zagrożenie kryminalne należy zachować wzmożoną ostrożność. Obserwuje się ciągły wzrost drobnej przestępczości (kradzieże uliczne, okradanie domów i zaparkowanych samochodów). W niektórych rejonach turystycznych Madagaskaru miały miejsce przypadki zabójstw, których ofiarami byli obcokrajowcy (Nosy Be). W południowo-wschodniej części wyspy (rejon Anosy) działają uzbrojone bandy trudniące się kradzieżą bydła. Należy unikać podróży do tego rejonu.

Nie jest wskazane podróżowanie czy spacerowanie po zapadnięciu zmroku. Turyści powinni zapewnić sobie stałą opiekę ze strony lokalnych, solidnych biur turystycznych i ich przewodników. Nie należy uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych. W ośrodkach miejskich odnotowuje się wzrost liczby przestępstw kryminalnych z użyciem broni. Wypadki tego rodzaju sygnalizowane są także w mniejszych miejscowościach, a nawet na obszarach wiejskich. W miastach oraz w dużych skupiskach ludzi (dworce, lotniska, sklepy, galerie handlowe) należy zwracać szczególną uwagę na torebki, portfele, biżuterię, dokumenty, itp. Na wybrzeżach Madagaskaru, szczególnie na plażach, unikać należy jakichkolwiek kontaktów z osobami przedstawiającymi się jako „przewodnicy”. Nasilają się włamania do samochodów. Zwracać należy uwagę na szczelne zamykanie drzwi oraz okien oraz niepozostawianie w samochodzie rzeczy, które mogą sprowokować kradzież.

ZDROWIE


Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.

Na wysokości ponad 800 m n.p.m. oraz na obszarach wiejskich w sposób stały – endemiczny – występuje dżuma (między wrześniem a kwietniem). Okresowo jej rozprzestrzenianiu się na pozostałe regiony kraju może sprzyjać pora deszczowa. W przypadku podejrzenia zarażenia, zalecana jest pilna konsultacja lekarska. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl/zdrowie/informacje-dla-podrozujacych oraz Światowej Organizacji Zdrowia www.who.int.

Warto wykupić odpowiednio wysokie międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne,  zapewniające skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny oraz dodatkowo posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych. W przypadkach wymagających pilnego lotniczego transportu medycznego znane placówce firmy ubezpieczeniowe współpracowały dotychczas z AMREF Flying Doctors.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Obowiązuje ruch prawostronny. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. Jakość transportu publicznego jest raczej niska. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych, jednak transport lotniczy na Madagaskarze jest kosztowny i niepunktualny. W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. Zdecydowanie zalecane jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach. Samemu nie należy prowadzić samochodu ze względu na stan dróg, oznakowanie drogowe oraz inne niebezpieczeństwa. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei). Homoseksualizm nie jest prawnie zabroniony.

ŚWIĘTA


1 stycznia – Nowy Rok, 29 marca – Dzień Pamięci i Męczeństwa, 1 maja – Święto Pracy, 26 czerwca – Dzień Niepodległości, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE


Rekomendowaną walutą podczas pobytu na Madagaskarze jest euro, choć powszechnie wymieniane są także dolary amerykańskie.

Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *