Najlepsze oferty Last Minute

Liberia

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWALiberia
NAZWA OFICJALNARepublika Liberii
STOLICAMonrowia
WALUTADolar liberyjski (LRD), 1 LRD = 100 centów
JĘZYKAngielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy udający się do Liberii muszą posiadać wizę, o którą należy ubiegać się w jednej z ambasad Liberii w państwach UE, np. w Berlinie, Brukseli, Paryżu, Londynie (w Polsce Liberia nie ma ambasady). Formalnie nie wymaga się posiadania określonych kwot pieniędzy, ale służby imigracyjne mogą pytać o środki finansowe na czas pobytu.

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).

BEZPIECZEŃSTWO


Uwaga:  w Liberii do niedawna trwała epidemia gorączki krwotocznej Ebola (WHO uznała to państwo za wolne od Eboli 9 czerwca 2016 r.). Ministerstwo Spraw Zagranicznych  ostrzega w związku z powyższym przed podrożą do tego kraju. Obowiązywać mogą nadal restrykcje w poruszaniu się po kraju i opuszczaniu go. Dostęp do podstawowej opieki medycznej może być bardzo poważnie ograniczony z powodu poświęcenia większości zasobów do walki z epidemią.


Odradza się wszelkich podróży do regionów Liberii przy granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej, gdzie grasować mogą uzbrojone bandy. Po zmierzchu nie należy podróżować poza Monrowią. Zaleca się korzystanie jedynie z renomowanych hoteli. Na drogach w całym kraju zdarzają się bandyckie napady. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Bardzo wysokie jest zagrożenie pospolitą przestępczością. Liberia nadal odbudowuje się po wieloletnim konflikcie. Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży. Ograniczona jest również możliwość zwrócenia się o pomoc do placówek państw członkowskich UE, gdyż jest ich w Monrovii niewiele.

UBEZPIECZENIE


Zagraniczne ubezpieczenia mogą nie być honorowane; należy skonsultować się z ubezpieczycielem.

ZDROWIE


Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest praktycznie niemożliwy. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Liberią. Nie zaleca się kąpieli w stałych zbiornikach wodnych z powodu znacznego ryzyka zachorowania na bilharcjozę.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Po Liberii można podróżować praktycznie tylko samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Po wieloletniej wojnie domowej nadal trwa odbudowa podstawowej infrastruktury kraju. Prowadzenie pojazdów samemu nie jest zalecane. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa.

CŁO


Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Stosowanie przepisów przez miejscowe władze może być jednak nieprzewidywalne. Warto zwrócić się do ambasady Liberii wydającej wizę z pytaniem o aktualnie obowiązującą praktykę.

PRZEPISY PRAWNE


Konsekwencje naruszenia prawa w Liberii mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro). Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom. W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


Dolary amerykańskie można wymienić w każdym banku; często traktowane są one jako równorzędny środek płatniczy.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *