Najlepsze oferty Last Minute

Lesotho

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWALesotho
NAZWA OFICJALNAKrólestwo Lesotho
STOLICAMaseru
WALUTAWaluta: Loti (LSL), 1 LSL = 100 Lisente; 1 USD = 12.733 LSL (kurs na dzień 15.01.2018 r.)
JĘZYKangielski, sotho
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy przy wjeździe do Lesotho muszą posiadać wizy. Można je uzyskać w przedstawicielstwie Lesotho (najbliższe w Berlinie) oraz w Biurze Wysokiego Komisarza Lesotho w Pretorii (tel. 012 3226090). Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

BEZPIECZEŃSTWO


Ryzyko przestępczości określane jest jako wysokie (głównie włamania, rabunki oraz kradzieże samochodów). Zwiększa się liczba przestępstw z użyciem broni.

ZDROWIE


Opieka medyczna jest na niskim poziomie, dostęp do niej jest bardzo trudny. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia obejmującego ewentualny koszt transportu do RPA.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, policja uznaje również polskie wraz z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na język angielski. Przy wjeździe obowiązuje opłata drogowa. Drogi poza rejonami miejskimi są w złym stanie. Miejscowi kierowcy rzadko przestrzegają przepisów drogowych, zdarza się wiele wypadków, w tym z ofiarami śmiertelnymi. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają słabe oświetlenie, ludzie i zwierzęta na drogach, spadające z gór odłamki skał. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. Żeńskie związki są tolerowane i uznane za legalne. Zachowania manifestujące orientację seksualną spotykają się z dezaprobatą społeczną.

PRZYDATNE INFORMACJE


Akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański (1 LSL = 1 ZAR).

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *