Najlepsze oferty Last Minute

Kuwejt

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAKuwejt
NAZWA OFICJALNAPaństwo Kuwejt
STOLICAKuwejt
WALUTADinar kuwejcki (KWD)
JĘZYKarabski
POLSKA PLACÓWKAAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Kuwejt

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Przed wyjazdem do Kuwejtu należy zarejestrować wniosek w elektronicznym systemie rejestracji wizowej. Po zakończeniu procesu rejestracji wnioskodawca powinien otrzymać drogą e-mailową potwierdzenie rejestracji oraz decyzję o przyznaniu lub odmowie wydania wizy. Po przyjeździe do Kuwejtu w punkcie kontrolnym należy dokonać opłaty w wysokości 3,- KWD (równowartość około 40,- PLN). Wiza w celach turystycznych może być wydana na okres do 3 miesięcy. Do uzyskania wizy niezbędny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą korzystać z systemu. Ograniczenie to nie dotyczy posiadaczy paszportów tymczasowych wystawianych przez Ambasadę RP dla osób zamieszkałych w Kuwejcie.

Niezgodność danych osobowych wpisanych do systemu rejestracji z danymi w paszporcie powodują brak zgody na wjazd na terytorium Kuwejtu.

W przypadku przekroczenia 3-miesięcznego okresu pobytu posiadacz wizy podlega karze finansowej (dotychczas 2,- KD za każdy dzień pobytu) oraz zakazowi wjazdu na terytorium Państwa Kuwejt (istnieje ryzyko, że zakaz taki może obejmować nie tylko terytorium Kuwejtu ale cały RWPZ).

Do Kuwejtu nie zostaną wpuszczone osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek ślady pobytu  w Izraelu. Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej dla innego rodzaju pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu.

Uwaga: Samotnie podróżującym kobietom do lat 40 władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy, mimo iż w ostatnich latach nie odnotowano takich przypadków w odniesieniu do obywatelek Polski (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie).

W przypadku pytań związanych z innymi rodzajami wiz prosimy kontaktować się z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie:

ul. F. Nullo 13

00-486 Warszawa

Tel. 22 622-28-60, 22 969-46-53

Wydział Konsularny

Tel. 22 622-22-60 wew. 119

Email: consularsection@kuwait-embassy.pl

BEZPIECZEŃSTWO


Władze Państwa Kuwejt nie wprowadziły na terenie kraju stopni zagrożenia terrorystycznego. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ryzyko wystąpienia zamachów .  26 czerwca 2015 r. doszło do samobójczego ataku bombowego na szyicki meczet Imama Al-Sadika, w którym zginęło 27 osób. Był to pierwszy zamach terrorystyczny w tym kraju od ponad dwudziestu lat. Od tego czasu nie zanotowano innych poważnych incydentów. Pomimo to zalecamy ostrożność w poruszaniu się po kraju, śledzenie bieżących komunikatów MSZ i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

UBEZPIECZENIE


Przed przyjazdem wskazane jest wykupienie ważnej na terenie Kuwejtu polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD (ok. 125-380 PLN). W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN). Cudzoziemcy legalnie przebywający w Kuwejcie mogą również korzystać z usług państwowej służby zdrowia (relatywnie niski poziom).

Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swego kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

CŁO


Nie ma ograniczeń we wwozie waluty. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia – broni i amunicji.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Penalizowane jest ponadto świadczenie usług seksualnych, zachęcanie i podżeganie do wykonywania takich usług oraz stręczycielstwo. Świadczenie takich usług grozi aresztowaniem, deportacją oraz zakazem wjazdów nie tylko do Kuwejtu, ale także do państw Rady Współpracy Państw Zatoki (GCC).

OBYCZAJE


Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów, palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych nie jest wskazane okazywanie uczuć (np. pocałunki).

PRZYDATNE INFORMACJE


Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.

Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie wizy i paszportu.

Dni wolne od pracy to piątek i sobota.


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *