Najlepsze oferty Last Minute

Korea Północna

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAKoreańska Północna
NAZWA OFICJALNAKoreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
STOLICAPjongjang (Pyongyang)
WALUTAwon (WN), 1 won = 100 chonów oficjalny kurs wymiany: 1 EUR = 120 wonów (możliwe nieznaczne wahania)
JĘZYKkoreański
POLSKA PLACÓWKAAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pjongjangu

WJAZD I POBYT


Obywatele RP zamierzający wjechać na terytorium Korei Północnej objęci są obowiązkiem wizowym (wiza jest płatna – 60 EUR, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie – ul. Bobrowiecka 17, przeciętny czas oczekiwania wynosi 2 tygodnie, zwykle około 4 tygodni). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Istnieje natomiast możliwość ubiegania się o wizę w Ambasadzie KRL-D w Pekinie. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę: co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej (dwukrotnej), jeżeli pobyt tranzytowy przez Pekin przekraczać będzie 72 godziny.

Na terenie KRL-D dopuszczalna jest praktycznie tylko turystyka grupowa. W wyjątkowych przypadkach możliwe są indywidualne pobyty turystyczne, w całości zaplanowane i zorganizowane przez miejscowe biura turystyczne. Jednym z warunków jest przydzielenie stałej opieki tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju. Zainteresowani przyjazdem turystycznym winni skorzystać z ofert internetowych biur turystycznych współpracujących z podmiotami północnokoreańskimi (w większości operujące z terytorium Chin). Niekiedy organizowane są pobyty turystyczne związane ze specjalnymi okazjami – jak np. targi przemysłowe, handlowe uroczystości państwowe, święta itp. Wyjazdy turystyczne mają ściśle określony program, od którego nie ma odstępstw. Swoboda w wyborze czasu i miejsca zwiedzania jest wykluczona, dlatego swoje oczekiwania należy zawsze dokładnie weryfikować z ofertą autoryzowanych przez władze KRL-D biur podróży. Najwygodniejszą drogą podróży do Korei Północnej są połączenia lotnicze:

Air Koryo – narodowy przewoźnik koreański – oferuje przeloty do i z Pekinu we, wtorki i soboty w cenie około 500 EURO w obie strony sieć połączeń obejmuje również Władywostok oraz Shenyang. Większość rejsów realizowana jest przez samoloty Tu204, na trasie do Pekinu mogą również zdarzyć się loty na pokładzie IŁ62M lub Tu154.

Air China – kursuje między Pekinem i Pjongjangiem w poniedziałki i piątki Cena biletu w obie strony to około 480 EURO. Loty realizowane przez samoloty Boeing 737. Bilet na lot do Pjongjangu można zarezerwować za pomocą elektronicznych systemów rezerwacyjnych. W okresie zimowym (grudzień-luty) loty Air China zazwyczaj są zawieszane.

Mniej popularnym środkiem transportu jest połączenie kolejowe PEKIN-DANDONG-PJONGJANG w środy i soboty. Podróż trwa około 24 godzin, cena biletu w jedną stronę: około 170 EURO.

Przekroczenie granicy samochodem (przejście graniczne na rzece Yalu, łączące chińskie miasto DANDONG z koreańskim SINUIJU) jest możliwe, ale utrudnione ze względu na liczne formalności i wymagane zezwolenia. Nie ma możliwości przekroczenia granicy z Re­publiką Korei (Korea Południowa), która oddzielona jest od KRL-D specjalną strefą zdemilitaryzowaną (DMZ). Przy wjeździe do KRL-D nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Nie są wymagane ubezpieczenia, zdecydowanie zaleca się jednak ich wykupienie (przed wykupieniem ubezpieczenie należy sprawdzić, czy obejmuję ono Koreę Północną).

Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldun­ko­wym. Po przyjeździe należy złożyć paszport w dzielnicowej ko­mendzie milicji. Zwracany jest po kilku dniach. W przypadku dłuższych pobytów, pieczęć meldunkową należy uzyskać po upływie każdego kolejnego miesiąca. Osoby zatrzymujące się w hotelu składają paszporty w recepcji.

BEZPIECZEŃSTWO


Relacje między obiema Koreami pozostają napięte, co powoduje, iż sytuacja polityczna na Półwyspie Koreańskim jest niestabilna. Po obu stronach DMZ stacjonują liczne i zdeterminowane do działania armie. W przypadku zaognienia sytuacji obywatele Polscy przebywający w Korei Północnej będą praktycznie pozbawieni możliwości szybkiego kontaktu z ambasadą celem uzyskania pomocy w ewakuacji (brak Internetu, zawodna sieć telefoniczna) – dlatego celowe jest informowanie Konsula o planowanym terminie i miejscu pobytu jeszcze przed wjazdem do KRL-D.

Nie odnotowuje się zagrożeń dla cudzo­ziemców o charakterze kryminalnym ani terrorystycznym. Władze KRL-D kontrolują wszelkie aspekty życia. Zachowanie cudzoziemców jest stale monitorowane i kontrolowane; dotyczy to w szczególności kontaktów z miejscową ludnością. Jakiekolwiek działania wykraczające poza ramy ustalone przez władze mogą narazić cudzoziemca na nieprzyjemności.

Zdarzały się incydenty z udziałem polskich i innych obywateli z powodu wykonywania przez nich zdjęć określanych przez miejscowe władze jako „brzydkie”, ukazujące kraj w złym świetle. W takich przypadkach cudzoziemcy są zatrzymywani (czasami spontanicznie przez przypadkowych przechodniów), doprowadzani na posterunek policji, gdzie są przesłuchiwani, a zdjęcia kasowane (jest to łagodny sposób potraktowania, w przypadku uznania fotografii za „szpiegowskie” konsekwencją może być kara więzienia). W razie niepewności, wskazane jest zapytanie miejscowego opiekuna o możliwość zrobienia zdjęcia w danym miejscu. W przypadku udziału w zorganizowanej wycieczce należy unikać wdawania się dyskusje o charakterze polityczno-ideologicznym z przewodnikami w muzeach jak również zadawania „trudnych” pytań. Może to zostać bardzo źle odebrane i uznane za postawę wrogą wobec istniejącego porządku.

UBEZPIECZENIE


Polisy polskich i międzynarodowych to­wa­rzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane przez koreańskie placówki opieki zdrowotnej (w ramach usługi bezgotówkowej). Niemniej, należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne umożliwiające późniejszą refundację kosztów ewentualnego leczenia. Brak możliwości zawarcia gwarantowanej polisy na miejscu.

ZDROWIE


Szczepienia nie są wprawdzie obowiązkowe, zaleca się jednak przyjęcie dawek przypominających niektórych szczepionek (wg wytycznych polskich władz sanitarno-epidemiologicznych). Wskazane jest szczepienie WZW A/B. Przy wjeździe do KRL-D należy wypełnić deklarację zdrowotną potwierdzającą brak symptomów chorobowych (kaszel, pod­wyż­szona temperatura itp.). Istnieje znaczne ryzyko dolegliwości gastrycznych związanych z zanieczyszczeniem wody, warzyw i owoców. Warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, zwłaszcza środki przeciw zatruciom pokar­mowym, przeciwbólowe, oraz inne specjalistyczne w zależności od indywidualnych potrzeb.

Opie­ka lekarska oferuje usługi wyłącznie na podstawowym poziomie, możliwości leczenia nie odpowiadają światowym standardom. Dotyczy to również nagłych przypadków. Skomplikowane zabiegi i operacje wymagają natychmiastowego przewiezienia do szpitala za granicę. Możliwe jest skorzystanie ze specjalnego transportu medycznego. Chiński oddział firmy medycznej SOS (z siedzibą w Pekinie i innych większych miastach ChRL) ma podpisaną umowę ze stroną koreańską w sprawie lotów sanitarnych – przelot specjalnym samolotem do Pekinu kosztuje około 50 tys. EUR. W sytuacjach wymagających skorzystania z pomocy medycznej organizacją wizyty i konsultacji lekarskiej zajmuje się miejscowy opiekun. Proszę jednak pamiętać o wysokim ryzyku wtórnych zakażeń szpitalnych (gronkowiec, żółtaczka itp.).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


W podróżowaniu po KRL-D obowiązują liczne ograniczenia. Bez uzyskania specjalnej zgody można poruszać się jedynie w pasie 20–50 km od stolicy, na wyjazd poza ten rejon należy otrzymać specjalne zezwolenie. Wiele obszarów kraju objętych jest stałym zakazem dla obcokrajowców. Na rogatkach miast, przy skrzyżowaniach i zjazdach z głównych dróg znajdują się posterunki kontrolne. Sieć dróg poza stolicą jest słabo rozwinięta, stan 90% nawierzchni – bardzo zły (w większości drogi szutrowe). Nie można samodzielnie wynajmo­wać samochodów – dostępne są jedynie taksówki lub pojazdy z kierowcą. Brak odpowiedniej kultury jazdy, rażąca niedbałość w zakresie przepisów ruchu drogowego. Charakterystyczna jest jazda środkiem jezdni, nieużywanie kierunkowskazów i lusterek, nagłe zajeżdżanie drogi, wtargnięcia pieszych, korzystanie z tzw. „długich świateł”. Pojazdy są często nieoświetlone (również w nocy) – w takich warunkach ryzyko wypadku komunikacyjnego jest bardzo wysokie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Międzynarodowe oraz polskie prawo jazdy nie są honorowane, należy wymienić je na koreańskie, po zapoznaniu się z miejscowymi przepisami ruchu drogowego (opłata 35 EUR, można tego dokonać w komisariacie milicji drogowej – wyłącznie w środy, czas oczekiwania na wydanie – mini­mum 2 tygodnie).

Obowiązuje ruch prawostronny. Benzyna i olej napędowy dostępne są tylko w większych miastach (od 2016 r. dla cudzoziemców wyznaczone są konkretne stacje benzynowe, np. w Pjongjangu jest jedna taka stacja),  ich jakość jest bardzo zła (cena około 1,53 EUR za 1 kilogram), wskazane jest zaopatrzenie się przed wyjazdem poza stolicę w zapas benzyny w kanistrach. Poziom usług serwisowych jest bardzo niski – brak części zamiennych i wiedzy specjalistycznej. Oznakowanie dróg, nazwy miejscowości – wyłącznie w języku koreańskim. Mapy dla kierowców są praktycznie niedostępne na miejscowym rynku.

CŁO


Istnieje obowiązek zgłoszenia przywożonej waluty. Przy wjeździe do KRL-D i przy wyjeździe cały bagaż, w tym podręczny, jest dokładnie prześwietlany i sprawdzany. Przy wjeździe należy zadeklarować posiadany sprzęt foto-wideo oraz nośniki informatyczne. Pomimo, że ich wwożenie jest dozwolone, to są one skrupulatnie sprawdzane pod kątem zawartości niezgodnej z północnokoreańskim prawem. Zabronione jest wwożenie publikacji (w formie papierowej, jak i elektronicznej) oraz filmów i zdjęć, które godziłyby w dobre imię KRLD, a także materiałów pornograficznych. Urządzenia GPS są odbierane do depozytu na przejściach granicznych i zwracane przy wyjeździe. Posiadanie takich urządzeń przez obcokrajowców na terytorium KRL-D jest surowo zabronione i próba ich przemytu może zakończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Z uwagi na brak systemu podatkowego nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Aktualnie możliwe jest wwiezienie telefonu na teren KRLD, po uprzednim zgłoszeniu go na granicy, a następnie wykupieniu specjalnej karty telefonicznej umożliwiającej wykonywanie połączeń poza granice Korei Północnej (koszt karty ok. 50 EUR).

PRZYDATNE INFORMACJE


 • Sklepy czynne są we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 18.00 z przerwą w porze obiadowej (13.00–14.00). Większość sklepów dostępna jest tylko dla Koreańczyków. Ceny za artykuły spożywcze należą do najwyższych na świecie.
 • Cudzoziemcy obowiązani są do dokonywania płatności w walutach wymienialnych tzw. „twardych” ( USD-preferowane, EUR) a także w chińskich yuanach (CNY). Możliwości korzystania z waluty miej­scowej są bardzo ograniczone z uwagi na wyjątkowo niekorzystny kurs oficjalnej wymiany. Próby dokonania wymiany waluty po kursie czarnorynkowym mogą zostać uznane za poważne przestępstwo.
 • W ostatnich latach pojawiło się sporo restauracji na przyzwoitym poziomie. Ceny zróżnicowane w zależności od standardu, niekiedy bardzo wysokie. Kuchnia koreańska – mimo, że nie oferuje tylu dań, co chińska – jest smaczna i, z reguły, odpowiada gustom przeciętnego Europejczyka. Należy spróbować miejscowych specjałów – Kimchi (kapusta na ostro), Kuksu (rodzaj pikantnego makaronu), Bulgogi (smażone plastry mięsa), Tubu (grillowany ser sojowy/ toufu) itp. W przypadku stołowania się w tanich lokalach należy liczyć się z za­tru­ciami pokarmowymi z powodu braku higieny w składowaniu i przetwarzaniu żywności oraz ze względu na odmienną florę bakteryjną. W  restaura­cjach dedykowanych cudzoziemcom ryzyko zatrucia jest znikome.
 • Woda z kranu jest niezdatna do picia – należy korzystać (również do gotowania i płukania jamy ustnej) tylko z butelkowanej wody mineralnej. W restauracjach należy unikać dodawania do napojów lodu – zwykle robiony jest z nieprzegotowanej wody z kranu.
 • Koszt tygodniowego pobytu (hotele, przejazdy, zwiedzanie, wyżywienie) wynosi od ok. 1200 EUR wzwyż. Cena pokoju hotelowego najniższej kategorii – od 50 EUR, przeciętnie ok. 100 EUR. Należy liczyć się z tym, że ciepła woda będzie dostępna tylko w określonych godzinach wieczornych (np. między 18.00 a 20.00), może szwankować ogrzewanie lub nastąpią wyłączenia prądu.
 • Znajomość języków obcych bardzo słaba, również w hotelach i restauracjach.
 • Na granicy istnieje możliwość zakupu karty SIM (koszt ok. 100 EUR) umożliwiającej połączenia do Polski i włożenia jej do własnego aparatu telefonicznego. Wwożony aparat nie może posiadać wbudowanego GPS. Ponadto obcokrajowcy rezydujący (np. zatrudnieni) mają możliwość zakupu telefonów komórkowych sieci „Koryolink” (technologia 3G – zakup aparatu i karty SIM za około 200 EUR), która operuje w stolicy oraz na większości terytorium kraju. Z telefonów tych istnieje możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych (około 10 EUR za minutę do Polski).
 • Telefony stacjonarne i telefaksy są dość zawodne, a opłaty za połączenia zagraniczne są dość wysokie (1 minuta połączenia z Polską kosztuje ok. 5 EUR). Z ulicznych, publicznych aparatów telefonicznych nie można prowadzić rozmów mię­dzy­miasto­wych ani międzynarodowych – zamawia się je na poczcie międzynarodowej lub w hotelach. Nie ma ogólnie dostępnych połączeń internetowych.
 • W razie niepewności, które obiekty można fotografować wskazane jest zapytanie opiekuna o możliwość wykonania zdjęcia w danym miejscu. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych kłopotów i oskarżeń o wykonywanie tzw. „brzydkich zdjęć”.
 • Wskazane jest również unikanie ekstrawaganckiego/prowokacyjnego ubioru i zachowania, które może zwrócić uwagę miejscowych służb i być potraktowane jako brak poszanowania dla miejscowych władz oraz tradycji. Dodatkowo zachowanie powinno być zgodne z miejscowymi obyczajami, m.in. odpowiedni stosunek do kobiet, czy też miejsc i obiektów ważnych dla miejscowej ludności.
 • Należy pamiętać o różnicy czasu między Polską a KRL-D: 6 godzin 30 minut w czasie letnim (przykładowo: w Polsce godz. 13.00, w KRL-D 19.30), 7 godzin 30 minut w czasie zimowym (w KRL-D nie ma zmiany czasu na zimowy).
 • Klimat, mimo podobnej do Polski szerokości geograficznej, jest o wiele bardziej uciążliwy. Zimy są słoneczne i suche, ale bardzo mroźne i wietrzne. Latem, temperatura dochodzi do 40 st. C przy wilgotności 90%. W porze monsunu (lipiec) możliwe wielodniowe, obfite opady deszczu. Najlepszą porą na przyjazd jest kwiecień, maj oraz wrzesień.
 • Wszelkie opisane wyżej niedogodności są rekompensowane przez wspaniałe krajobrazy. Korea Północna pozostaje dla turystów krajem nieodkrytym i nieco tajemniczym. Wbrew obiegowym opiniom, ludność miejscowa jest w większości przychylnie nastawiona wobec obcokrajowców i niezwykle życzliwa.
 • Polakom przyjeżdżającym do KRL-D zaleca się kontakt z placówką jeszcze przed wjazdem na terytorium tego kraju. Późniejszy kontakt może być utrudniony bądź niemożliwy.

Ambasada RP w Pjongjangu

Tedonggang-Munsudong

Pjongjang, KRL-D

(ang. Pyongyang, D.P.R. of Korea)

telefon: (00-85-02) 381 73 25 – centrala obsługiwana 24 godz./doba, lub 381 73 31

fax: (00-85-02) 381 76 34,  381 76 37

website: www.pjongjang.msz.gov.pl

e-mail: pjongjang.amb.sekretariat@msz.gov.pl

e-mail Dyżur Konsularny: pjongjang.wk.dyzurny@msz.gov.pl

e-mail do Konsula RP: Damian.Mikolajczyk@msz.gov.pl

TELEFON ALARMOWY do KONSULA: (00850) 191 2500 154


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *