Najlepsze oferty Last Minute

Kongo

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAKongo
NAZWA OFICJALNARepublika Konga
STOLICABrazzaville
WALUTAFrank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej CFA (XAF), 1 XAF = 100 centymów
JĘZYKfrancuski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Luandzie (Angola).

WJAZD I POBYT


Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Wizę pobytową i tranzytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Republiki Konga. Od turystów wymaga się paszportu z minimum 6-miesięcznym okresem ważności; często władze graniczne żądają okazania biletu powrotnego.

BEZPIECZEŃSTWO


W porównaniu z innymi państwami regionu Kongo jest krajem bezpiecznym. W dużych ośrodkach miejskich, przede wszystkim w dzielnicach centralnych, służby policyjne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Należy jednak unikać podróżowania nocą lub w pojedynkę, przebywania na plażach oddalonych od osiedli i odwiedzania ubogich dzielnic w dużych miastach. Napady na turystów zdarzają się rzadko, w większości na terenach słabo zaludnionych.

Terenami o podwyższonym stopniu ryzyka są region Pool oraz prowincje Likoula i Sangha. W regionie Pool działają uzbrojeni rebelianci, którzy okresowo napadają na podróżnych (także na trasie linii kolejowej Brazzaville-Pointe-Noire). Likoula graniczy z prowincją Equateur (Demokratyczna Republika Konga), która w przeszłości była kontrolowana przez rebeliantów. Z kolei w Sangha znajdują się obozy dla uchodźców z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ponieważ sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej pozostaje nadal napięta, podróżowanie w rejony północno-wschodnie może być niebezpieczne.

ZDROWIE


Obowiązkowo wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, zaleca się również szczepienia przeciw ospie i cholerze. Z uwagi na duże zagrożenie malarią należy zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Służba zdrowia jest słabo zorganizowana, jednak w stolicy funkcjonują prywatne kliniki świadczące usługi na przyzwoitym poziomie. Średni koszt wizyty lekarskiej to 50-100 USD. 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Podróżowanie samochodem po kraju nie stanowi specjalnego zagrożenia, jednak dla pewności zaleca się wynajęcie przewodnika lub organizowanie wycieczek w kilka samochodów. Łączna długość dróg wynosi ponad 20 tys. km. Przed podróżą samochodem, szczególnie w porze deszczowej, należy upewnić się, czy drogi są przejezdne.

Terenami o podwyższonym stopniu ryzyka są region Pool oraz prowincje Likoula i Sangha. Odradza się podróżowanie w rejony północno-wschodnie graniczące z Republiką Środkowoafrykańską. 

Kongo ma dwa lotniska międzynarodowe (Brazzaville i Pointe-Noire) oraz pięć lotnisk krajowych (Dolisie, Nkayi, Owanda, Ouesso i Impfondo).

CŁO


Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Można wwieźć do Konga do 10 tys. USD. Zaleca się każdorazowe sprawdzenie limitów wywozu waluty lokalnej i obcych z uwagi na możliwe zmiany dopuszczalnych  kwot.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta, szczególnie na wybrzeżu (Pointe-Noire) oraz w większych ośrodkach miejskich. Przykładowe ceny: doba w hotelu średniej klasy 80-100 EUR, wynajęcie taksówki na 1 godzinę 5-10 EUR, posiłek w restauracji (obiad lub kolacja) 15-20 EUR.
  • Kongo charakteryzuje się klimatem równikowym.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *