Najlepsze oferty Last Minute

Kiribati

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAKiribati
NAZWA OFICJALNARepublika Kiribati
STOLICATarawa
WALUTADolar australijski (AUD)
JĘZYKangielski, inne języki: gilbertański (kiribati)
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Wellington (Nowa Zelandia)

WJAZD I POBYT


Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Republiką Kiribati dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych podpisanej 23 czerwca 2016 r. w Brukseli. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Kiribati posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

BEZPIECZEŃSTWO


W kraju jest stosunkowo bezpiecznie, ale rośnie liczba kradzieży.

Kiribati leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Między listopadem a kwietniem występują tajfuny.

UBEZPIECZENIE


Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Kiribati, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Służba zdrowia jest na bardzo podstawowym poziomie. Wszystkie poważniejsze przypadki leczone są w Nowej Zelandii lub Australii. Występują bardzo silne zatrucia pokarmowe. Należy pić wyłącznie wodę butelkowaną Unikać należy jedzenia surowych ryb i owoców morza. Na wyspie występują sporadyczne przypadki dengi – trzeba stale używać środków przeciw insektom.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Obowiązuje ruch lewostronny. Ze względu na brak świateł ulicznych nie zaleca się jazdy po zmroku.

CŁO


Wywóz wyrobów ludowych jest częściowo objęty zakazem (dotyczy wyrobów, które zostały wykonane 30 lat temu lub wcześniej).

PRZEPISY PRAWNE


Za posiadanie i używanie narkotyków grożą wysokie kary. Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia broni i amunicji, publikacji pornograficznych, roślin, owoców, warzyw, zwierząt i skór zwierzęcych.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

OBYCZAJE


Kobiety nie powinny podróżować samotnie, zwłaszcza nocą.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Zalecana jest ostrożność podczas kąpieli morskich z uwagi na silne prądy morskie.
  • Nudyzm jest prawnie zakazany.
  • Australian and New Zealand Banking Group Limited jest jedynym bankiem operującym w Kiribati. Liczba bankomatów jest ograniczona. Jedynie w większych hotelach akceptowane są karty kredytowe. Działa Western Union.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *