Najlepsze oferty Last Minute

Hongkong

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAHongkong
NAZWA OFICJALNASpecjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (ang. HK SAR)
STOLICAHongkong
WALUTAHongkongu (HKD) = 100 centów
JĘZYKchiński (dialekt kantoński), angielski
POLSKA PLACÓWKAKonsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu

WJAZD I POBYT


Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzchnictwo ChRL Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadzie “jedno państwo – dwa systemy”, co w praktyce oznacza, że Hongkong ma własną ustawę zasadniczą (Basic Law), parlament, rząd i jego szefa, własne godło i flagę oraz szeroki zakres autonomii – własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo – z wyjątkiem polityki zagranicznej i obrony, za które odpowiada centralny rząd w Pekinie.
 

Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie zatrudnienia zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu z zamiarem stałego pobytu.

Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Dlatego też przy wjeździe z Hongkongu na teren Chin kontynentalnych od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. 2 dni robocze. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office.

Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

BEZPIECZEŃSTWO


Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się, podobnie jak w przypadku innych wielkich metropolii, głównie do kradzieży kieszonkowych. Hongkong należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie, ze sprawnie działającymi służbami policyjnymi.

UBEZPIECZENIE


Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, należy się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Hongkongu jest drogie. Polisa powinna pokrywać koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

ZDROWIE


Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na bardzo dobrym pozio­mie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzy­stanie z wyposażenia szpitalnego). Niektóre szpitale i przychodnie nie akceptują kart kredytowych. W związku z pojawiającymi się alertami SARS, do Hongkongu mogą nie zostać wpuszczone osoby ze znacznie podwyższoną temperaturą, którą na punktach kontroli granicznych mierzą specjalne czujniki. Nie wymaga się szczepień ochronnych. Zgodnie z zaleceniami lekarza naczelnego MSZ, można się jednak zaszczepić przeciw tzw. grypie sezonowej. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono suro­wą kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epi­demii tej choroby na obszarze Hongkongu. Sporadycznie mogą wystąpić zwykłe zatrucia pokarmowe związane z nadmiernym spożywaniem owoców morza, a zupełnie wyjątkowo zdarzają się przypadki dengi – choroby krwi wywołanej ukąszeniem komara. W wielu miejscach publicz­nych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obo­wiązuje zakaz palenia papierosów, którego złamanie grozi wyso­kimi grzywnami, a nawet aresztem, podobnie surowo karane jest zaśmiecanie w miejscach publicznych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane. Na skutek braku dwustronnej umowy nie ma również możliwości uzyskania lokalnego dokumentu na podstawie polskich uprawnień. Za złamanie przepisów obowiązują surowe kary.

PRZEPISY PRAWNE


Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, jak również broni gazowej i wszelkiego rodzaju paralizatorów, kości słoniowej, lekarstw, mięsa, a także zwierząt i roślin. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: ww.info.gov.hk/ customs.

Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Surowo karane są również napaści na funkcjonariuszy policji, rozboje oraz przestępstwa na tle seksualnym.

PRZYDATNE INFORMACJE


Hongkong posiada bardzo dobrze rozwiniętą i zorganizowaną sieć komunikacji publicznej, włączając w to rozbudowaną sieć metra, autobusy, minibusy, tramwaje i promy.

Taksówki są stosunkowo niedrogie, jednak pamiętać należy, że dodatkowa opłata pobierana jest od klienta za przejazd autostradą, tunelami i mostami, a także za każdą sztukę bagażu umieszczoną w bagażniku samochodu.

Zaleca się wykupienie zbliżeniowej karty Octopus, która po zasileniu odpowiednią kwotą (wielokrotność 50 HKD) pieniędzy, służy również jako środek płatniczy w wielu sklepach sieciowych, jak również niektórych barach i restauracjach. Kartę można zasilać na stacjach metra oraz we wszystkich punktach handlowych akceptujących płatności tą kartą.

Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourism Board:  www.discoverhongkong.com 


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *