Najlepsze oferty Last Minute

Gujana

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAGujana
NAZWA OFICJALNAKooperacyjna Republika Gujany
STOLICAGeorgetown
WALUTADolar gujański (GYD)
JĘZYKangielski, inne języki: hindi karaibskie, urdu
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podległe kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela)

WJAZD I POBYT


Obywateli polskich przy wjeździe do Gujany obowiązują wizy. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy wypełnić dwa wnioski i dołączyć dwa zdjęcia paszportowe. Wniosek o wizę należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli , Londynie lub Caracas. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany – ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Istnieje obowiązek posiadania biletu powrotnego i środków pieniężnych na utrzymanie podczas pobytu. W przypadku niemożności złożenia wniosku w placówce dyplomatycznej Gujany, można wysłać wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany o wydanie wizy na granicy.

BEZPIECZEŃSTWO


Odnotowuje się dość wysokie zagrożenie przestępczością (kradzieże, napady z bronią w ręku, włamania, zabójstwa). Należy unikać poruszania się po zmroku i zachować szczególną ostrożność w dużych skupiskach ludzkich (np. centrum Georgetown). Należy korzystać z usług renomowanych korporacji taksówkarskich oraz hoteli o wyższym standardzie. Unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (biżuteria, sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz MSZ.

UBEZPIECZENIE


Uznawane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarze mogą żądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia

ZDROWIE


Szczepienia przeciw żółtej febrze obowiązkowe w wypadku przyjazdu z wielu krajów Afryki i Ameryki Południowej (m.in. Wenezueli, Brazylii i Surinamu). Ponadto szczepienie to zalecane jest dla wszystkich turystów, w tym dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Inne zalecane szczepienia: przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu i tężcowi. Zalecana profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów) i leptospirozie (unikanie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych). W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Należy unikać spożywania surowych produktów i nie przegotowanej wody. Istnieje ograniczona możliwość uzyskania opieki medycznej (niski standard usług, zwłaszcza poza stolicą), polecany ośrodek to prywatna klinika St. Joseph’s Mercy Hospital.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.

CŁO


Nie ma ograniczeń w przywozie środków pieniężnych, natomiast wywieźć z Gujany można do 10 tys. USD. Obowiązuje zakaz wwożenia żywności, wydawnictw pornograficznych, zwierząt, a także całkowity zakaz przewozu broni, materiałów wybuchowych, substancji narkotycznych oraz surowego mięsa.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie. 

ŚWIĘTA


Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, 23 lutego – Dzień Republiki Gujany, 1 maja – Święto Pracy, 26 maja – Dzień Niepodległości, Niedziela Wielkanocna, 25 grudnia – Boże Narodzenie oraz ruchome święta muzułmańskie (koniec ramadanu) i hinduskie (Divali).

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

GUJANA, Georgetown

Konsul honorowy RP: Ramesh Persaud

253 South Road, Bourda

Georgetown

tel.: (592) 227 19 54

e-mail: rpersaud@ipedgy.com


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *