Najlepsze oferty Last Minute

Ghana

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAGhana
NAZWA OFICJALNARepublika Ghany
STOLICAAkra
WALUTACedi (GHS), 1 GHS = 100 pesewa
JĘZYKAngielski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej palcówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria)

WJAZD


Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę na pobyt i tranzyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ghany w Berlinie (w Warszawie nie ma ambasady). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport z co najmniej 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską. Osoby pragnące przedłużyć pobyt winny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy.

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).

BEZPIECZEŃSTWO


Ghana, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi na kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie, również i ten kraj może stać się jednak celem ataków terrorystycznych.

W Ghanie występuje też wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż. Należy zachować dużą ostrożność przy korzystaniu z bankomatów. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku.

UBEZPIECZENIE


Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

ZDROWIE


Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią różnego typu, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi (stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca i warunków, w jakich się przebywa). Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Ghaną. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże prowadzenie pojazdów samemu nie jest zalecane. Stan dróg jest bardzo różny. Do wszystkich średniej wielkości miejscowości doprowadzone są drogi asfaltowe. Zbudowano je niedawno, są w stosunkowo dobrym stanie. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być jednak bardzo trudne. Akra utrzymuje połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi na świecie. W komunikacji krajowej regularne połączenia lotnicze ze stolicą mają Kumasi, Tamale i Sunyani.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Podróżując samochodem, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny.

CŁO


Restrykcje celne dotyczące artykułów przywożonych na własny użytek nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów. Obowiązuje zakaz wywozu kości słoniowej, wyrobów ze skór węży i innych gatunków chronionych. Obowiązują szczegółowe przepisy dot. wywozu złota, diamentów oraz zabytkowych przedmiotów rękodzieła. Przy wjeździe należy zadeklarować dewizy w kwocie przekraczającej 5.000 USD. Zakazany jest wywóz miejscowej waluty w kwocie przekraczającej 500 cedi. Nadwyżki należy wymienić w kantorze, gdyż wykrycie ich przez celników może skutkować konfiskatą.

PRZEPISY PRAWNE


Konsekwencje naruszenia prawa w Ghanie mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji. Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro). Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom. 

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności. 

W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży oraz Konsula Honorowego RP w Akrze.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Ghana uznawana jest za jeden z najbardziej stabilnych krajów Afryki Zachodniej, który konsekwentnie wprowadza reformy polityczne i przekształca gospodarkę. W 2016 r. odbyły się kolejne wybory powszechne – ocenione jako uczciwe, w wyniku których doszło do pokojowej zmiany władzy. W ostatnich latach kraj przechodzi jednak kryzys gospodarczy.
  • W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.
  • W porównaniu z większością państw regionu baza turystyczna jest w Ghanie dobrze rozwinięta.
  • W większych miastach są sklepy z artykułami europejskimi, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.
  • Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, trzeba jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *