Najlepsze oferty Last Minute

Gambia

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAGambia
NAZWA OFICJALNARepublika Gambii
STOLICABandżul (Banjul)
WALUTADalasi (GMD), 1 GMD = 100 bututów
JĘZYKJęzyk urzędowy: angielski. Inne języki: mandingo, wolof
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej palcówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal)

WJAZD


Z uwagi na możliwe nagłe zmiany przepisów celnych i wjazdowych, w sprawie aktualnych informacji na ten temat należy zwracać się bezpośrednio do placówek dyplomatycznych i konsulatów Republiki Gambii.

W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w sprawach wizowych należy kontaktować się z Ambasadą Republiki Gambii w Brukseli (+32 2 640 10 49, +32 2 646 32 77, info@gambiaembassybrussels.be, http://gambiaembassy.eu/contact/).  

Dla osób przybywających z krajów, gdzie występuje ryzyko zachorowania na żółtą febrę, obowiązkowe jest posiadanie dowodu ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze w międzynarodowej książeczce szczepień.

BEZPIECZEŃSTWO


Z uwagi na zmianę władzy po wyborach prezydenckich, które odbyły się 1 grudnia 2016 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom RP przebywającym lub podróżującym do tego kraju zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ i Ambasady RP w Dakarze.

Pozostałe zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Za niebezpieczne uznaje się podróżowanie nocą w pobliżu granicy z Senegalem. Kobiety narażone są na zaczepianie przez mężczyzn, którzy w celach “matrymonialnych” poszukują partnerek z paszportem europejskim. Problemem w tym kraju jest turystyka seksualna, w tym pedofilska; władze gambijskie powołały specjalne oddziały do walki z tym zjawiskiem.

UBEZPIECZENIE


Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.

ZDROWIE


Zaleca się szczepienie przeciw cholerze. Konsultacja lekarska kosztuje ok. 40 USD, pobyt w szpitalu ok. 70 USD za dobę. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej i zabezpieczyć się przed licznymi chorobami (np. chorobą brudnych rąk) oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną. W Gambii nie zanotowano dotychczas przypadków zachorowania na gorączkę wywołaną wirusem Ebola. Niemniej, ze względu na położenie w sąsiedztwie krajów dotkniętych epidemią, Gambia pozostaje w zasięgu ryzyka. 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU


Ze względu na bardzo zły stan dróg podróżowanie w głąb kraju wymaga skorzystania z samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Turyści podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy; OC jest obowiązkowe. Warunki drogowe są trudne: zły stan techniczny pojazdów, brak umiejętności kierowców, złe oświetlenie i zwierzęta wybiegające na drogę. Ze względu na trudne warunki odradza się podróże po zmroku.

PRZEPISY PRAWNE


Używanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione. Wszystkie przestępstwa związane z narkotykami są surowo karane, w najcięższych przypadkach także karą śmierci. Republika Gambii jest stroną Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych od 28 marca 2013 r. 

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. Z potępieniem społecznym spotykają się również publiczne zachowania homoseksualne. 

RELIGIA, OBYCZAJE


Mieszkańcy Gambii są bardzo tolerancyjni wobec innych wyznań, jednak należy pamiętać, że 80% ludności wyznaje islam i w kontaktach z nimi należy przestrzegać norm obyczajowych przyjętych w krajach muzułmańskich.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Niewiele jest automatów obsługujących karty kredytowe, choć są coraz częściej stosowane szczególnie w dużych hotelach i sklepach. Używanie kart kredytowych jako środka płatniczego wiąże się często z wysokimi opłatami i niekorzystnym kursem wymiany. Frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF), tzw. frank CFA – środek płatniczy w krajach sąsiednich – uznawany jest np. na targu lub przy zakupie pamiątek. Według przepisów regulujących wymianę walut wymiana bankowa jest obligatoryjna. Nadal działa czarny rynek, wymiana dewiz poza bankami i kantorami jest jednak śledzona przez policję i karana. Wwóz obcej waluty nie jest ograniczony, jednak wywóz limitowany jest do kwoty 300.000 Dalasi.
  • Turyści są często nagabywani przez ulicznych przewodników, oferujących swe usługi. Stanowcza, aczkolwiek grzeczna odmowa jest z reguły skuteczna.
  • Odradza się przebywanie w pobliżu obiektów wojskowych, policyjnych, a także budynków administracji państwowej. Fotografowanie tych miejsc jest kategorycznie zabronione.
  • Baza turystyczna jest zadowalająca. Ciekawa przyroda Gambii i stosunkowo dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że jest to kraj uważany za atrakcyjny i odwiedzany przez coraz więcej turystów również z Polski.
  • Klimat tropikalny z porą deszczową od czerwca do października/listopada (gorąco, obfite opady deszczu), od grudnia do maja umiarkowane temperatury i sucho.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *