Najlepsze oferty Last Minute

Fidżi

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAFidżi
NAZWA OFICJALNARepublika Wysp Fidżi
STOLICASuva
WALUTADolar Fidżi (FJD), 1 FJD = 100 centów
JĘZYKJęzyk urzędowy: fidżi, angielski. Inne języki: hindi
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej palcówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Canberze (Australia)

WJAZD


Polska znajduje się na liście państw zwolnionych z obowiązku wizowego przy pobytach w celach turystycznych do 4 miesięcy. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży oraz posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.

BEZPIECZEŃSTWO


Na Fidżi nie występuje zagrożenie terrorystyczne, brak jest określenia jego poziomu przez władze miejscowe.

W niektórych miastach (gł. Nadi i Suva) można czasami spotkać się z przestępczością pospolitą (głównie kradzieże).

W związku z powyższym zaleca się zachowanie ostrożności w miejscach publicznych.

UBEZPIECZENIE


Z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Fidżi, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

ZDROWIE


Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, a w miesiącach letnich, od listopada do kwietnia – zagrożenie febrą i dengą (należy koniecznie stosować repelenty zabezpieczające przed ukąszeniami komarów). W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. W regionach wiejskich należy spożywać tylko butelkowaną oryginalnie wodę. Lekarze za udzielaną pomoc oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często z góry.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać prowadzenia samochodów nocą ze względu na zagrożenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta. Dość dobrze rozwinięty jest transport publiczny (autobusy, taksówki).

PRZEPISY PRAWNE


Wwóz żywności, owoców i nasion podlega restrykcjom. Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków jest nielegalne. W przypadku konfliktu z prawem należy pamiętać, że procesy sądowe mogą się ciągnąć bardzo długo, co oznacza brak możliwości opuszczenia kraju przed zakończeniem procesu. Polskie władze konsularne nie mają wpływu na przyspieszenie trwania normalnej procedury sądowej.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Fidżi leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, dobrze jednak funkcjonuje system ostrzegania. Występują częste powodzie.
  • Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne zlokalizowane w stolicy kraju.
  • Przebywanie w samolocie lub na lotnisku pod wpływem alkoholu jest nielegalne.
  • Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych.
  • Bankomaty dostępne są we wszystkich miastach. W większości hoteli i restauracji w większych miastach można posługiwać się międzynarodowymi kartami kredytowymi.
  • Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych, np.: www.fiji.gov.fj.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *