Najlepsze oferty Last Minute

Etiopia

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAEtiopia
NAZWA OFICJALNAFederalna Demokratyczna Republika Etiopii
STOLICAAddis Abeba
WALUTAEtiopski birr (ETB), 1 ETB = 100 centów)
JĘZYKJęzyk urzędowy: amharski oraz angielski. Inne języki: miejscowe języki etniczne (głównie oromifa i tigrinya)
POLSKA PLACÓWKAAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Addis Abebie

WJAZD


Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę. Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et , jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50-100 USD, w zależności od liczby wjazdów. Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1 godziny. Podróżni, którzy chcą uzyskać wizę na lotnisku ustawiają się w kolejce do stanowisk wystawiających wizy, a nie do stanowisk kontroli paszportowej. Przedłużenie wizy w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie jest możliwe – opłata za dodatkowy miesiąc pobytu jest równa cenie wykupionej wcześniej wizy. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma możliwości uzyskania wizy w żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Kary za pobyt w kraju bez ważnej wizy są wysokie, a procedura uzyskania wizy wyjazdowej w tego typu przypadkach jest długa i uciążliwa. Osoby planujące przekroczenie granicy etiopskiej drogą lądową mogą ubiegać się o wizę w Ambasadzie Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Berlinie (brak placówki dyplomatycznej na terenie Polski). W przypadku wjazdu własnym środkiem transportu niezbędne jest uzyskanie w Ambasadzie Etiopii stosownego pozwolenia zawierającego dokładny opis pojazdu (numery rejestracyjne, parametry silnika itd.). Ze względu na niejednolitą praktykę w zakresie wymogów co do dokumentacji pojazdu na poszczególnych przejściach granicznych Etiopii, w razie problemów z wjazdem należy nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Addis Abebie.

Przy pobytach dłuższych niż 30 dni wymagana jest rejestracja. Meldunku dokonuje się w urzędzie imigracyjnym (wniosek, 2 zdjęcia, opłata skarbowa).

BEZPIECZEŃSTWO


W Etiopii ciężkie przestępstwa przeciw turystom zdarzają się rzadko. Należy zachować środki ostrożności w miejscach publicznych (m.in. na największym targu Addis Abeby – Merkato, czy w dzielnicy Piazza) ze względu na kradzieże kieszonkowe. Zdarzają się przypadki oszustw, np. ze strony osób podających się za przewodników, czy kradzieże z samochodów w trakcie postoju na światłach drogowych. Dlatego warto zamykać zamki auta, a szyby wyłącznie uchylać, aby niemożliwe było wtargnięcie z zewnątrz. Należy unikać nocnych spacerów w miastach, zwłaszcza w Addis Abebie. W razie konieczności wskazane jest korzystanie z usług miejscowego, zaufanego przewodnika.

Na sytuację wewnętrzną wpływ mogą mieć wydarzenia w krajach sąsiednich (Somalia, Sudan Południowy). Wciąż występuje zagrożenie atakiem terrorystycznym, w dużych miastach możliwe są również protesty lub zamieszki, dlatego należy unikać zgromadzeń. Ze względu na represyjny system polityczny odradza się podejmowanie publicznych dyskusji na tematy polityczne i związane z przestrzeganiem praw człowieka.

Na obszarach w szczególności Oromo i Amhary dochodzi do niekontrolowanych wybuchów protestów ludności. Protestom mogą towarzyszyć akty wandalizmu, a życie w regionie gdzie do takich aktów dochodzi  może być sparaliżowane nawet na kilka dni, bez możliwości np. przejazdu przez nie. Należy liczyć się z niebezpieczeństwem zamachów bombowych. W przypadku wzrostu niepokojów społecznych na głównych drogach występują liczne patrole policji, służb bezpieczeństwa i wojskowe. Podczas kontroli przedstawiciele służb mundurowych mogą wymagać okazania wszelkiego sprzętu, przy pomocy którego jest możliwe robienie i gromadzenie fotografii. Dokonywany jest przegląd zgromadzonego w nich materiału i ew. wymazywane są fotografie uznane za niedozwolone (materiał z manifestacji, rozpraszania tłumów przez policję, zdjęcia krajobrazu po zamieszkach itp.). W sytuacjach napięć  społecznych należy liczyć się ze znacznym ograniczeniem dostępności internetu i telefonii komórkowej.

UBEZPIECZENIE


Polisy ubezpieczeniowe nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak wykupienie polisy w międzynarodowej firmie ubezpieczeniowej, ponieważ polskie firmy nie są w Etiopii znane. Przed wyjazdem należy upewnić się, że ubezpieczyciel ma w Etiopii wiarygodnego lokalnego partnera, który pokryje na miejscu koszty ratowania życia lub leczenia, na podstawie polisy wystawionej w Polsce. W innym wypadku ubezpieczony musi sam pokryć ww. koszty, a następnie ubiegać się o ich refundację w Polsce. Pożądane jest by polisa obejmowała również koszty ewakuacji drogą powietrzną.

ZDROWIE


Zaleca się posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Choroba ta występuje na terenach niżej położonych, a ponadto jest to szczepienie obowiązkowe przy podróżach z Etiopii do krajów sąsiednich. Zaleca się także dokonanie szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i zapaleniu opon mózgowych. Na terenach położonych poniżej 2000 m n.p.m. (a więc nie w Addis Abebie, która leży wyżej) występuje zagrożenie malarią. Z uwagi na stosunkowo częste występowanie szczególnie niebezpiecznej odmiany malarii – mózgowej – należy zachować szczególną ostrożność na terenach malarycznych i stosować profilaktykę. Należy mieć na uwadze, że dostępność lekarstw w Etiopii bywa ograniczona. Szczepionki podawane w przypadku groźby zakażenia wścieklizną mogą być niedostępne. Ze względu na duże zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi, zaleca się spożywanie wody butelkowanej, unikanie napojów z lodem niewiadomego pochodzenia oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem). Należy o tym pamiętać zwłaszcza na prowincji, gdzie warunki higieniczne w hotelach i restauracjach pozostawiają wiele do życzenia. Posiłki w restauracjach, szczególnie tych często uczęszczanych, zwykle są bezpieczne. Należy unikać spożywania surowych warzyw, zwłaszcza sałaty, w przygodnych restauracjach, a także pamiętać, że małe restauracje mogą nie mieć urządzeń chłodniczych. Na terenie Etiopii, w ostatnich latach, w szczególności w Addis Abebie i regionie Somali, występuje okresowo AWD (Acute Watery Diarrhea) tj. ostra biegunka, która wymaga leczenia szpitalnego. Nieleczona AWD prowadzi do zgonu. Wg. Światowej Organizacji Zdrowia źródłem AWD jest nieuzdatniona woda.

Państwowa opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie. Bezpieczniej jest korzystać z prywatnych klinik. Stosunkowo tani i godny polecenia jest szpital Balcha w Addis Abebie, w którym pracuje personel rosyjski, choć oferowane usługi obejmują jedynie podstawowy zakres. Nieco droższą opcją jest szpital Kadisco położony we wschodniej części miasta. W przypadkach poważnych urazów sugerowanym ośrodkiem referencyjnym jest Szpital Koreański oraz specjalistyczna klinika nordycka posiadająca oddział powypadkowy oraz chorób układu krążenia. Na prowincji dość często można spotkać ośrodki zdrowia prowadzone przez misjonarzy. Koszt wizyty u lekarza wynosi około 10,00 USD (szpital Balcha) oraz 50,00 USD (szpital Kadisco), a doby w klinice prywatnej – minimum 50 USD. Warto być zaopatrzonym w podstawowe leki przeciwgorączkowe, regulujące przemianę materii, a także przeciwmalaryczne w przypadku planowania podróży w tereny zagrożone tą chorobą.

Występuje również ograniczone zagrożenie trądem, szczególnie w rejonach pozbawionych właściwych warunków sanitarnych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU I REGIONIE


Addis Abeba, poprzez narodowe linie Ethiopian Airlines, posiada codzienne połączenia lotnicze z Frankfurtem (również połączenie Lufthansy), Paryżem, Brukselą, Wiedniem, Sztokholmem i Rzymem. Turkish Airlines zapewnia codzienne połączenie ze Stambułem, a linie Emirates – z Dubajem. Ethiopian Airlines lata też do większości stolic krajów kontynentu afrykańskiego, a także licznych miast w Azji, Ameryce Północnej i Południowej.

Etiopia jest stosunkowo przyjaznym dla turystów krajem. Nie ma wielu ograniczeń dla podróżowania po kraju, poza oznaczonymi terenami wojskowymi i do stanu Ogaden, który jest zamknięty dla turystów ze względu na trwającą tam operację wojsk rządowych przeciwko separatystycznej partyzantce. Ograniczenia nadal obowiązują w 50-kilometrowej strefie granicznej z Erytreą (granica z tym krajem jest zamknięta, a tereny przygraniczne miejscami zaminowane). Należy zachować szczególną ostrożność podróżując w region wulkanu Erta Ale na Pustyni Danakilskiej, gdzie w 2012 r. i 2017 r.  zastrzelono kilku turystów oraz w regionie Dallol na tej samej pustyni, gdzie odnotowano kilka porwań dokonanych przez uzbrojone grupy z Erytrei. Ze względu na konflikt w Somali , zdecydowanie odradza się podróże na wschodnie i południowo-wschodnie krańce kraju, w pobliże granicy z Somalią. Zaleca się ostrożność w okolicach granicy z Kenią, gdzie operują przeciwne etiopskiemu rządowi grupy zbrojne, zdarzają się również napaści rabunkowe. Z tych samych względów należy również unikać podróżowania w 50-kilometrowej strefie przygranicznej z Sudanem i Sudanem Południowym.

Podróżować poza Addis Abebę najlepiej z przewodnikiem, znającym uwarunkowania lokalne. Zaleca się podróżowanie wyłącznie w ciągu dnia (obecność na drogach ludzi, zwierząt i nieoświetlonych pojazdów, a czasami także nielegalnych barier wznoszonych w celach rabunkowych) i tylko głównymi drogami. W przypadku podróży wynajętym samochodem, należy z wyprzedzeniem nalegać na zapewnienie działających pasów bezpieczeństwa, które nie są standardem w Etiopii. Komunikacja międzymiastowa i miejska jest dobrze rozwinięta i stosunkowo tania, choć często niezbyt komfortowa i narażona na wypadki. Dobrą alternatywą dla komunikacji autobusowej jest komunikacja lotnicza. Linie Ethiopian Airlines, o renomie międzynarodowej, latają regularnie do większych miejscowości w kraju, przy czym na trasach wewnętrznych oferują istotne zniżki dla pasażerów, którzy wybrali wcześniej tego przewoźnika na trasie międzynarodowej do Etiopii.

Nocleg można znaleźć właściwie w każdej miejscowości, choć warunki często mogą być bardzo prymitywne. Należy liczyć się z brakiem bieżącej wody w toaletach. Warto wyposażyć się we własny śpiwór, pościel oraz środek owadobójczy.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Etiopia nie uznaje międzynarodowych praw jazdy. Do prowadzenia pojazdów na drogach etiopskich wymagane jest posiadanie etiopskiego prawa jazdy, które można otrzymać na podstawie swojego krajowego prawa jazdy. Kierowanie pojazdem bez wymaganego prawa jazdy jest zagrożone wysokim mandatem sięgającym 8 tys. birr.

W Etiopii obowiązuje ruch prawostronny. Choć coraz większa część kraju pokryta jest drogami asfaltowymi, zalecane jest poruszanie się samochodem z napędem na cztery koła. Kierowcy etiopscy często jeżdżą nieostrożnie i często nie posiadają ubezpieczenia OC. Ruch utrudniają liczni piesi wchodzący na jezdnię w dowolnym miejscu i bez ostrzeżenia, a także zwierzęta hodowlane. Wypożyczalnie samochodów są stosunkowo liczne. Z zasady samochody są wypożyczane wyłącznie z kierowcą lokalnym. Korzystanie z lokalnego kierowcy ułatwia rozeznanie na nie oznakowanych drogach i porozumiewanie się na prowincji, gdzie języki obce są bardzo słabo znane. Orientację w miastach utrudnia brak nazw ulic oraz numeracji domów. Za punkty orientacyjne służą znane lokalnej ludności miejsca, które nic nie mówią przyjezdnym.

CŁO


Osoby przybywające do Etiopii oraz opuszczające jej terytorium zobowiązane są zgłosić na przejściu granicznym wwóz/wywóz wszelkiej obcej waluty o wartości przekraczającej 3000 USD. Opuszczając terytorium Etiopii należy przedstawić stosowną dokumentację źródła wszelkiej obcej waluty przekraczającej powyższą wartość tj. deklarację wwozu waluty lub stosowne zaświadczenie z banku etiopskiego (dokumentacja sporządzona przed datą wygaśnięcia ważności etiopskiej wizy). Brak stosowania się do tych przepisów grozi konfiskatą gotówki, a nawet więzieniem. Przepisy te dotyczą również osób dokonujących tranzytu przez terytorium Etiopii powyżej 24 godzin. Ponadto, osoby przekraczające granicę Etiopii nie mogą wwozić ani wywozić lokalnej waluty (etiopskich birrów) powyżej kwoty 1 tys. ETB. W przypadku podróży do Dżibuti przepisy zezwalają na wywóz do 4 tys. ETB.  Odnotowano przypadki osób, które zostały aresztowane na lotnisku w Addis Abebie posiadając większą kwotę w etiopskiej walucie i zostały skazane na kary kilkuletniego więzienia.

Wwóz profesjonalnego sprzętu (kamery wideo, aparaty fotograficzne, urządzenia nagrywające oraz broń strzelecka) wymaga zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt turystyczny można wwozić bez ograniczeń.

Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt chronionych, a nawet minerały, fragmenty skał czy sadzonki roślin. Przy wywozie pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy się liczyć z tym, że celnik kontrolujący bagaże może zażądać pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku przed odprawą w celu sprawdzenia ich wartości. Przedmioty te nie są zwracane. Dlatego najlepiej wcześniej uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie na ich wywóz, zaś na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt – zgodę właściwego urzędu ds. ochrony środowiska. W przypadku przedmiotów pamiątkowych o mniejszej wartości należy zachować rachunek ze sklepu, w którym je zakupiono i okazać go w razie potrzeby w trakcie kontroli. Zabroniony jest wywóz zielonych ziaren kawy.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

RELIGIA, OBYCZAJE


Ludność Etiopii jest bardzo religijna i skrupulatnie przestrzega licznych postów określonych przez Etiopski Kościół Ortodoksyjny. Wchodząc do kościołów etiopskich, należy zdjąć buty. Turyści zwykle obowiązani są do wykupienia biletów wstępu do świątyń, a także do wniesienia opłat za prawo do wykonywania zdjęć. W okresach postu dania mięsne i rybne mogą być w restauracjach niedostępne. Dość liczną grupę wyznaniową stanowią też muzułmanie. Na terenach zamieszkiwanych przez nich (przede wszystkim wschodnia i południowa Etiopia) zaleca się przestrzeganie zwyczajów odnoszących się do ubioru i zachowania. Otwarte zachowania homoseksualne są w Etiopii społecznie nieakceptowalne i zagrożone karą co najmniej 1 roku pozbawienia wolności. Umawiając się na spotkania należy wziąć pod uwagę fakt, iż większość Etiopczyków liczy czas od wschodu do zachodu słońca, co w konsekwencji powoduje 6-godzinną różnicę pomiędzy czasem etiopskim a czasem zachodnim (Czas liczy się od godziny 6.00 rano, a więc w południe wg. systemu etiopskiego wypada godzina 6.00).

ŚWIĘTA


W Etiopii obowiązują następujące dni wolne od pracy: wszystkie niedziele (soboty są dniami roboczymi), 7 stycznia – Boże Narodzenie, 19 stycznia – Timkat, 2 marca – Rocznica Zwycięstwa pod Adwą, Rocznica Urodzin Proroka Mahometa (święto ruchome), Wielki Piątek (przed Niedzielą Wielkanocną, święto ruchome), 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy, 5 maja – Dzień Zwycięstwa Patriotów Etiopskich, 28 maja – Rocznica Obalenia Dergu, 11 września – Nowy Rok, 27 września – Meskel (Rocznica Odnalezienia Prawdziwego Krzyża), zakończenie ramadanu (święto ruchome).

PRZYDATNE INFORMACJE


Urzędy są czynne od poniedziałku do piątku od 8.30 do 12.30 i od 13.30 do 17.00. Sklepy są na ogół czynne bez południowej przerwy, często do godzin wieczornych.

Lokalna waluta: etiopski birr (ETB). 1 USD= ok. 27,- ETB (stan na styczeń 2017).

Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy. Wymiana na czarnym rynku ma charakter nielegalny. Przy wymianie pieniędzy na birry (ETB) należy ostrożnie kalkulować swoje potrzeby, albowiem wymiana w drugą stronę jest niemożliwa. Bankomaty i urządzenia do przyjmowania opłat kartą (poza kilkoma hotelami w Addis Abebie – karty Visa lub MasterCard) są nieliczne. Należy przywieźć dewizy w gotówce (najlepiej USD, ale koniecznie banknoty nie starsze niż z 2006 r.) lub czeki podróżne (travellers-cheques – do realizacji w bankach w Addis Abebie). W razie konieczności przekazania pieniędzy z zagranicy można korzystać z biur Western Union (Western Union wypłaca przekazane zza granicy pieniądze tylko w lokalnej walucie).

Podróżując poza Addis Abebą, należy zaopatrzyć się w lokalną walutę, ponieważ możliwości wymiany dewiz są często ograniczone lub nie istnieją.

Opłata za noclegi w najlepszych hotelach w Addis Abebie może być wnoszona w birrach, na podstawie zaświadczenia o dokonaniu wymiany waluty. Można także płacić w USD lub EUR. W innych hotelach zaświadczenie nie jest potrzebne, ale opłaty są wymagane w birrach etiopskich.

Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania niektórych obiektów, a zwłaszcza budynków, w których znajdują się instytucje państwowe, mostów i infrastruktury telekomunikacyjnej. Praktykowana jest konfiskata kamer i aparatów fotograficznych, ale można także zostać aresztowanym.


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *