Najlepsze oferty Last Minute

Eswatini

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAEswatini
NAZWA OFICJALNAKrólestwo Swazilandu/Królestwo Suazi
STOLICAMbabane
WALUTAWaluta: Lilangeni (SZL; w l. mn. emalangeni), 1 SZL = 100 Centów; 1 USD = 11.703 SZL (kurs na dzień 15.01.2018r.)
JĘZYKangielski, swati
POLSKA PLACÓWKAPaństwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki)

WJAZD I POBYT


Obywatele polscy udający się do Swazilandu nie potrzebują wizy przy pobytach turystycznych do 30 dni.

BEZPIECZEŃSTWO


Zagrożenie przestępczością jest bardzo duże. Zdarzają się napady, rabunki, kradzieże, w tym kradzieże i porwania samochodów.

UBEZPIECZENIE


Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia medycznego i podróżnego, w tym obejmującego ewentualną ewakuację do RPA. Zalecane jest korzystanie z usług renomowanych światowych firm ubezpieczeniowych.

ZDROWIE


Największym zagrożeniem jest AIDS, występują również malaria, bilharcjoza, wścieklizna oraz gruźlica (w tym nie poddające się leczeniu odmiany MDR i XDR). Poziom opieki medycznej jest niski, poza stolicą jest ona trudno dostępna. Lekarze wymagają zapłaty gotówką przed udzieleniem porady lub rozpoczęciem leczenia. W poważnych przypadkach konieczne jest przewiezienie chorego do RPA, do czego niezbędne jest posiadanie stosownego ubezpieczenia lub opłacenie z góry kosztów ewakuacji i leczenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi główne są w dość dobrym stanie, duża część dróg lokalnych i w rejonach wysokogórskich nie ma utwardzonej nawierzchni. Zagrożeniem na drogach są zwierzęta, nieoświetlone pojazdy, pozostawione na lub przy drogach przyczepy. Należy unikać podróżowania nocą, zabierania obcych, zatrzymywania się na niestrzeżonych parkingach.

CŁO


Cudzoziemcy opuszczający Swaziland mogą wywieźć jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Akceptowanym środkiem płatniczym jest również rand południowoafrykański (ZAR): 1 SZL = 1 ZAR.
  • Czeki podróżne i karty kredytowe są zasadniczo akceptowane, czynna jest sieć bankomatów.
  • Swaziland podlega kompetencji terytorialnej Ambasadzie RP w Pretorii. Wśród krajów Unii Europejskiej w Swazilandzie swoją Ambasadę posiada Wielka Brytania. Znajdują się tutaj także konsulaty Cypru, Danii, Finlandii, Szwecji oraz Włoch.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *