Najlepsze oferty Last Minute

Dżibuti

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWADżibuti
NAZWA OFICJALNARepublika Dżibuti
STOLICADżibuti
WALUTAFrank dżibutyjski (DFR)
JĘZYKJęzyki urzędowe: francuski, arabski; Inne języki: afar, somalijski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej palcówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Addis Abebie (Etiopia)

WJAZD


Obywatele polscy udający się do Dżibuti muszą mieć wizę turystyczną wystawioną na okres 30 dni. Brak przedstawicielstwa tego kraju w Warszawie. Istnieje możliwość otrzymania wizy w Ambasadzie Dżibuti w Paryżu. Obywatele polscy planujący podróż do Dżibuti z Etiopii mogą ubiegać się również o wizę w Ambasadzie Dżibuti w Addis Abebie. W tym celu konieczne jest przedstawienie w Ambasadzie Dżibuti w Addis Abebie listu z miejscowej Ambasady RP (wystawiany od ręki pod warunkiem wcześniejszego umówienia się). Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. W przypadku osób małoletnich niezbędna jest pisemna zgoda rodziców na wyjazd lub list z Ambasady RP. Opłata lotniskowa przy wylocie z kraju wynosi 20 USD.

Obowiązek meldunkowy dotyczy cudzoziemców przebywających w Dżibuti ponad 30 dni.

BEZPIECZEŃSTWO


Zalecana jest ostrożność w wykonywaniu zdjęć w stolicy kraju, w szczególności w okolicach portów, baz wojskowych i urzędów państwowych – fotografowanie tych obiektów jest w Dżibuti zakazane i zagrożone aresztem. Stolica jest stosunkowo bezpieczna ze względu na bazy wojsk francuskich i amerykańskich. Nie można jednak wykluczyć zagrożenia atakiem terrorystycznym, stąd zaleca się ostrożność w korzystaniu z hoteli i restauracji nie posiadających odpowiednich zabezpieczeń. Kradzieże są zjawiskiem dość powszechnym w Dżibuti, dlatego nie zaleca się spacerowania po mieście po zapadnięciu zmroku. Podróżowanie samochodem poza miasta w nocy jest niebezpieczne ze względu na częste kolizje drogowe powodowane przez nieoświetlone pojazdy oraz swobodnie spacerujące po drogach zwierzęta. Na głównych drogach policja sporadycznie zatrzymuje podróżujących w celu sprawdzenia dokumentów. Należy mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Należy unikać regionu przygranicznego z Erytreą z uwagi na spór o terytoria przygraniczne. Na północy kraju istnieje zagrożenie napadami rabunkowymi ze strony lokalnych grup przestępczych. Odradza się jakiekolwiek podróże drogą lądową na północ od miejscowości Tadjoura i Obock.

Zagrożenie piractwem na wodach Zatoki Adeńskiej znacznie się zmniejszyło, niemniej zaleca się sprawdzenie najnowszych informacji i ostrzeżeń przed każdą wycieczką morską. Otwarte zachowania homoseksualne są w Dżibuti społecznie nieakceptowalne i karalne pozbawieniem wolności.

UBEZPIECZENIE


Nie ma przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń osobowych. Właściciele samochodów muszą wykupić obowiązkowe ubezpieczenie typu OC. Zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek choroby i nieszczęśliwych wypadków oraz na ewentualność medycznej ewakuacji drogą lotniczą w sytuacjach zagrażających życiu.

ZDROWIE


Wprawdzie epidemia Eboli wygasła, ale na lotnisku w Dżibuti może być przeprowadzany pomiar temperatury każdego pasażera. Cholera oraz zatrucia pokarmowe to najczęstsze schorzenia obcokrajowców w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem. W Dżibuti, szczególnie poza stolicą, w okresie pory deszczowej (grudzień-maj) występuje zagrożenie malarią oraz gorączką tropikalna denga. Zaleca się profilaktykę przeciwko malarii oraz pilny kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów grypopodobnych. Przed wyjazdem do Dżibuti należy się upewnić o wymaganych szczepieniach. Zalecane są szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, polio i zapaleniu opon mózgowych. W kraju występuje gruźlica. W Dżibuti dostępna jest jedynie prywatna opieka medyczna, a na prowincji często brak jest opieki lekarskiej. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 40 USD, za dobę w szpitalu prywatnym trzeba zapłacić ponad 100 USD. Większość leków jest dostępna, ale bardzo droga.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU I REGIONIE


Do Dżibuti latają Air France (z Paryża), Turkish Airlines (ze Stambułu), Qatar Airlines (z Doha), FlyDubai (z Dubaju), Ethiopian Airlines (z Addis Abeby), Kenya Airways (z Nairobi), Yemenia Airways i Felix Airways (z Sany), Daallo Airlines (z Mogadiszu i Hargeisy). Wynajem taksówki do podróży po mieście to koszt ok. 60 USD za dzień, w przypadku wyjazdów poza stolicę – ok. 150 USD za dzień. Stolica kraju jest dobrze skomunikowana z pozostałymi miastami i przejściami granicznymi, regularne autobusy kursują do: Ali Sabieh (1,5h), Dikhil (2h), Loyada (1h), Galafi (3h), Tadjoura (3h), Obock (5h). Ceny biletów kształtują się na poziomie 4-10 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów. Należy upewnić się, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie typu OC. W Dżibuti obowiązuje ruch prawostronny. Drogi pomiędzy stolicą a Tadjoura, Galafi (przejście graniczne z Etiopią), Ali Sabieh i Guelile (przejście graniczne z Etiopią), Dikhil oraz Loyada (przejście graniczne z Somalilandem) są pokryte asfaltem. Pozostałe, w szczególności na północy kraju, to drogi szutrowe i piaskowe. Nie należy podróżować nieutwardzonymi drogami bez wcześniejszego upewnienia się, czy są one przejezdne i bezpieczne.

CŁO


Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Restrykcje celne nie różnią się od powszechnie stosowanych.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Kartą kredytową można płacić tylko w niewielu miejscach, w tym w kilku międzynarodowych supermarketach w stolicy kraju, gdzie można kupić podstawowe towary importowane z Francji.
  • W mieście Dżibuti jest kilka bankomatów obsługujących karty Visa i Mastercard. Wygodnie jest jednak posiadać gotówkę w USD lub EUR albo międzynarodowo uznane czeki podróżne (travellers-cheques). Wymiana gotówki możliwa jest w kantorach, lub u handlarzy ulicznych, każdorazowo należy jednak upewnić się co do autentyczności banknotów. W przypadku dolarów amerykańskich, w miejscach wymiany waluty, w tym również w hotelach, akceptowane są tylko banknoty nie starsze niż z 2003 r.
  • Koszty utrzymania w Dżibuti, w tym ceny hoteli i restauracji międzynarodowych należą do najwyższych na świecie. W przypadku hoteli i jadłodajni lokalnych standard i ceny są znacznie niższe.
  • Karty SIM do telefonu komórkowego można zakupić w kilku biurach miejscowego telecomu. Karty z jednostkami telefonicznymi dostępne są w większości sklepów.
  • Dżibuti jest krajem w przeważającej mierze muzułmańskim, dlatego zaleca się ubiór skromny, nie odsłaniający nadmiernie ciała. Dniem wolnym od pracy jest piątek, ale należy mieć na uwadze, że urzędy w praktyce przestają funkcjonować już od pory lunchu w czwartek.

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *