Najlepsze oferty Last Minute

Dominika

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWADominika
NAZWA OFICJALNAWspólnota Dominiki
STOLICARoseau
WALUTADolar wschodniokaraibski (XCD)
JĘZYKJęzyk urzędowy: angielski; Inne języki: patos
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej palcówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela)

WJAZD


Od obywateli polskich nie są wymagane wizy przy wjeździe na Dominikę pod warunkiem, że pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Pobyt można przedłużyć w Departamencie Migracji Kwatery Głównej Policji w Roseau. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem z Dominiki. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz wystarczającej ilości środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

BEZPIECZEŃSTWO


Nie występuje większe zagrożenie przestępczością, turyści mogą ewentualnie paść ofiarą drobnych kradzieży. Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz polskiego MSZ.

UBEZPIECZENIE


Uznawane są międzynarodowe ubezpieczenia. Lekarz może jednak zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

ZDROWIE


Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu oraz profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów). Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Koszt wizyty lekarskiej w prywatnej klinice od 30 – 50 USD. Polecany szpital: Princess Margaret Hospital.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Miesięczne pozwolenie na prowadzenie pojazdu można uzyskać na podstawie ważnego międzynarodowego prawa jazdy, po wniesieniu opłaty w wysokości ok. 30 USD. Zezwolenie można uzyskać za pośrednictwem wypożyczalni samochodów lub na posterunkach policji. Ruch uliczny lewostronny.

CŁO


Należy deklarować wwożone i wywożone środki finansowe. Inne przepisy celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych. Obowiązuje zakaz wwożenia żywności, owoców i roślin. Zabroniony jest wwóz wydawnictw pornograficznych. Obowiązuje całkowity zakaz przewozu broni, materiałów wybuchowych, noży oraz substancji narkotycznych. Wwóz zwierząt, w tym psów i kotów, wymaga specjalnego zezwolenia weterynaryjnego. Zwierzę powinno być zaszczepione przeciw wściekliźnie, co należy udokumentować zaświadczeniem weterynaryjnym.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Współżycie z osobą tej samej płci jest zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

ŚWIĘTA


1 i 2 stycznia – Nowy Rok, Karnawał (dwa dni w lutym, święto ruchome), Wielki Piątek, Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), poniedziałek po Zielonych Świątkach, pierwszy poniedziałek maja i sierpnia, 3 listopada – Święto Niepodległości, 4 listopada – Dzień Wspólnoty, 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *