Najlepsze oferty Last Minute

Czad

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWACzad
NAZWA OFICJALNARepublika Czadu
STOLICANdżamena
WALUTAFrank CFA (Środkowoafrykański)
JĘZYKJęzyk urzędowy: francuski, arabski
POLSKA PLACÓWKABrak polskiej placówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Algierze

WJAZD


Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu (najbliższe w Paryżu, Brukseli, Moskwie, Berlinie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy. Przy wjeździe, oprócz wizy, wymagana jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination of Porphylaxis).

Po przyjeździe turyści są obowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin.

BEZPIECZEŃSTWO


W całym kraju utrzymuje się wysokie zagrożenie terrorystyczne atakami odwetowymi, między innymi związanymi z interwencją wojsk francuskich w Mali. Ponadto, niebezpieczna sytuacja utrzymuje się w regionie Borkou, Ennedi i Tibesti – miejscem przerzutu uzbrojonych grup z Mali oraz tranzytu alkoholu, narkotyków, papierosów i broni. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe. Niebezpieczny jest region wokół jeziora Czad gdzie wpływy ma Boko Haram.

Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów i z ochroną. Z uwagi na możliwe kradzieże, napady i inne przejawy agresji odradza się zdecydowanie podróże nocą . Również podróżując po stolicy należy zachować dużą ostrożność.

W związku z powyższymi zagrożeniami, a także utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w całym regionie Afryki Północnej i Sahelu oraz wynikającego z niej potencjalnego zagrożenia terrorystycznego odradza się wszelkich wyjazdów do Czadu, a osobom, które już tam przebywają – zaleca zachowanie szczególnej ostrożności i skontaktowanie się z Ambasadą RP w Algierze celem pozostawienia danych kontaktowych, a także rejestrację w systemie Odyseusz.

ZDROWIE


Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, co weryfikowane jest przy wjeździe. Przypadki tej choroby odnotowuje się przy granicy z Sudanem. W przypadku dzieci szczepienie wykonuje się po osiągnięciu wieku 12 miesięcy. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

W pewnych przypadkach – zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie – wskazane jest również zaszczepienie się przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych i wściekliźnie. Występuje malaria oraz w okresie pory deszczowej cholera. Należy unikać spożywania jedzenia i napojów niewiadomego pochodzenia.

Służba zdrowia oferuje niski poziom usług. W ramach istniejącej infrastruktury szpitalnej wyróżnić można trzy centra medyczne, które oferują (tylko abonament) usługi na poziomie zbliżonym do europejskiego: Francuskie Centrum Medyczne, Klinikę Europ – Assistance oraz Klinikę SOS International.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO


Ndżamena ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Paryżem, Stambułem, Dżudda, Casablanką, Bamako, Abudżą, Nairobi, Lomé, Abidżanem, Doualą, Chartumem i Addis Abebą.

Przy planowaniu podróży do Czadu należy uwzględnić trudne warunki atmosferyczne: okres gorący od marca do maja (50 st. C), sezon deszczowy od lipca do października, sezon suchy i chłodniejszy od grudnia do marca.

Częste są przerwy w dostawie prądu.

W stolicy główne drogi zostały w ostatnich latach zmodernizowane, m.in. przy wsparciu Unii Europejskiej. Generalnie jednak sieć drogowa w kraju jest słabo rozwinięta, a w większości są to drogi nie utwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojazdów terenowych. W dużych miastach trudności z zaopatrzeniem w paliwo w zasadzie nie występują. Podróżując po kraju warto zaopatrzyć się w dodatkowy zapas paliwa oraz zapas wody.

Obecnie działa klika prywatnych linii lotniczych oferujących połączenia wewnątrz kraju. 

Organizowanie wycieczek po kraju (wyjazdy indywidualne) jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co zwykle trwa kilka dni, jednak z uwagi na niestabilną sytuację wewnętrzną, opuszczanie stolicy jest zdecydowanie odradzane.

Wyjazdy poza stolicę – jeśli konieczne – najlepiej odbyć drogą powietrzną. Z uwagi na niestabilną sytuację przy granicy z Sudanem, odradza się też podróże w te rejony.

Konieczne jest posiadanie przy sobie paszportu lub jego potwierdzonej kopii. Z uwagi na ryzyko utraty oryginalnych dokumentów, bardziej zaleca się to drugie rozwiązanie.

Fotografowanie i filmowanie obiektów strategicznych (budynki rządowe, lotniska itp.) jest możliwe wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń rządu czadyjskiego.

Zakazane są samochody z ciemnymi szybami oraz zasłanianie twarzy (burka, turban).

W razie wypadku samochodowego należy wezwać policję, aby ustalić jego okoliczności. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach zwykle gromadzi się tłum przechodniów bądź świadków, nie zawsze nastawiony pozytywnie wobec obcokrajowców. W przypadku kontroli policyjnej należy okazać spokój oraz gotowość do współpracy.

PRZYDATNE INFORMACJE


  • Klimat jest dość zróżnicowany. Na północy kraju występuje klimat zwrotnikowy, suchy, a deszcze mają charakter epizodyczny. Na południu pora deszczowa trwa od marca do października, w centrum od lipca do września. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 28 st. C do 42 st. C, w nocy temperatura spada często do 15 st. C.
  • W Czadzie funkcjonuje sieć telefoniczna: zarówno stacjonarna (SOTEL) oraz mobilna (AirTel, Tigo, Salam) oraz rozwijający się, stosunkowo drogi internet.
  • 1 euro = 655.957 franków CFA. 

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *