Najlepsze oferty Last Minute

Brunei Darussalam

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWABrunei Darussalam
NAZWA OFICJALNABrunei Darussalam
STOLICABandar Seri Begawan
WALUTAdolar Brunei (BND), 1 BND = 100 centów
JĘZYKmalajski Inne języki: angielski, chiński
POLSKA PLACÓWKAPaństwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja)

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 90 dni. Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych. a więc również na lotnisku w stolicy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, może jednak tego zażądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 BND.
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest niewielkie.

Ubezpieczenie

Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.

Zdrowie

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne i na bardzo dobrym poziomie.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń.

Informacje dla kierowców

Przy pobycie krótkoterminowym honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Cło

Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Nie wolno wwozić artykułów spożywczych non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu. Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa. Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Współżycie między mężczyznami jest zagrożone karą grzywny lub długoletniego pozbawienia wolności.

Obyczaje

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu. Chcąc coś wskazać (osobę, kierunek, rzecz) należy używać kciuka.

Święta

Przydatne informacje

Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych. Powszechnie akceptowane są karty kredytowe. Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *