Najlepsze oferty Last Minute

Barbados

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWABarbados
NAZWA OFICJALNABarbados
STOLICABridgetown
WALUTAdolar Barbadosu (BBD)
JĘZYKJęzyk (lub języki) urzędowe. Zaznaczyć, jeżeli funkcjonuje inny alfabet, niż łaciński.
POLSKA PLACÓWKAAmbasada RP w Caracas

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie turystycznym do 3 miesięcy. Pobyty o charakterze innym niż turystyczny wymagają wizy. Paszport musi być ważny na czas trwania wizyty w Barbados.
Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny, nie wymaga się natomiast okazania środków finansowych na utrzymanie podczas pobytu.

Bezpieczeństwo

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Należy zachować ostrożność na plażach po zmroku, a w hotelach cenne rzeczy przechowywać w sejfach.

Ubezpieczenie

Uznawane są ubezpieczenia wykupione w firmach reprezentowanych na Barbados. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Zdrowie

Wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze dla podróżujących z krajów zagrożonych występowaniem. Zalecane szczepienie durowi brzusznemu. Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Można korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w szpitalach publicznych. Polecany szpital: Queen Elizabeth Hospital.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń.

Informacje dla kierowców

Po okazaniu międzynarodowego lub polskiego prawa jazdy można uzyskać miejscowe prawo jazdy (koszt – 5 USD). Wydają je m.in. wypożyczalnie samochodów. Ruch uliczny lewostronny.

Cło

Nie ma szczególnych ograniczeń przy wwozie i wywozie środków finansowych. Restrykcje celne nie odbiegają od przyjętych powszechnie standardów. Zakaz przywozu narkotyków i wydawnictw pornograficznych. Restrykcje przy wwozie roślin, żywności, nasion i owoców (świadectwo fitosanitarne).

Przepisy prawnei.

Obyczaje

Święta

1 stycznia – Nowy Rok, 21 stycznia – dzień Errola Barrowa (rocznica urodzin), Wielki Piątek, Wielkanoc (niedziela i poniedziałek, święta ruchome), 28 kwietnia – Dzień Bohaterów Narodowych, 1 maja – Święto Pracy, poniedziałek po Zielonych Świątkach (święto ruchome), 1 sierpnia – Dzień Emancypacji, Kadooment Day – Święto Zbiorów (sierpień, święto ruchome), 30 listopada – Dzień Niepodległości, 25-26 grudnia – Boże Narodzenie. 

Przydatne informacje

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *