Najlepsze oferty Last Minute

Bahrajn

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWABahrajn
NAZWA OFICJALNAKrólewstwo Bahrajnu
STOLICAManama
WALUTA dinar Bahrajnu (BHD)
POLSKA PLACÓWKA Ambasada RP w Kuwejcie


Wjazd i pobyt

Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Od dnia 1 października 2014 r. obywatele polscy udający się do Bahrajnu w celach turystycznych lub biznesowych mogą uzyskać wizę bez konieczności posiadania tzw. sponsora. Można ją uzyskać na dwa sposoby: na lotnisku w Manamie i pozostałych przejściach granicznych lub drogą elektroniczną (e-visa) za pośrednictwem strony internetowej http://www.evisa.gov.bh/. Na powyższej stronie znajdują się aktualne informacje dotyczące warunków uzyskiwania wiz turystycznych i biznesowych. W przypadku wiz wydawanych w celu wykonywania pracy formalności wizowe załatwia pracodawca.
Polskie paszporty tymczasowe, z wyjątkiem wystawionych przez Ambasadę RP w Kuwejcie dla osób zamieszkałych w Bahrajnie, nie uprawniają do wjazdu na terytorium Bahrajnu.

Bezpieczeństwo

Z uwagi na napiętą od 2011 r. sytuację w kraju (demonstracje, zamieszki, sporadyczne zamachy bombowe) zaleca się unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje. W kraju sporadycznie odnotowuje się przypadki przestępczości pospolitej. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

 

Ubezpieczenie

Przed przyjazdem wskazane jest wykupienie ubezpieczenia, które jest ważne na terenie Bahrajnu.

Zdrowie

Na Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od ok. 25 do 120 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od ok. 250 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.

Podróżowanie po kraju

Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

Informacje dla kierowców

Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.

Cło

Obowiązuje zakaz wwozu materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od kilku innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.

Przepisy prawne

Obyczaje

Święta

Przydatne informacje

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (zaleca się zakrywanie ramion i kolan).
Podczas okresu postu (ramadanu) w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.
Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.
Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.
W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje ok. 10 BHD (85 PLN) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd, aby uniknąć nieporozumień.
Zaleca się korzystanie z plaż publicznych w grupach kilkuosobowych.
Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bahrajnu http://www.mofa.gov.bh
Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *