Najlepsze oferty Last Minute

Azerbejdżan

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAAzerbejdżan
NAZWA OFICJALNARepublika Azerbejdżanu
STOLICABaku
WALUTANowy manat (AZN), 1 manat = 100 gapików
JĘZYKazerbejdżański
POLSKA PLACÓWKAAmbasada RP w Baku

Wjazd i pobyt

W styczniu 2017 roku Azerbejdżan wprowadził dla obywateli szeregu państw, w tym Polski usługę wizy elektronicznej. Wizy tego typu wydawane są przez państwową agencję ASAN za pośrednictwem  portalu internetowego www.evisa.gov.az. Korzystając z portalu można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. Na wymienionej stronie internetowej należy wypełnić krótki wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu w formacie JPG oraz wnieść opłatę. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe (MasterCard lub Visa). Opłata za wizę wynosi 23 USD. Decyzja wizowa podejmowana jest w ciągu 3 dni roboczych, następnie przesyłana drogą elektroniczną do aplikującego, na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Otrzymany dokument należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej.
Od 30 sierpnia 2017 r. za pośrednictwem tego samego portalu można wnioskować o wizy w trybie przyspieszonym. Przed wypełnieniem wniosku należy wybrać opcję ekspresowego rozpatrzenia wniosku wizowego. Po jego wypełnieniu, dołączeniu kopii paszportu w formacie JPG i dokonaniu opłaty w wysokości 53 USD w ciągu 3 godzin zostanie przesłana na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej decyzja wizowa. Podobnie, jak w trybie normalnym można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni.
Należy pamiętać, że w Azerbejdżanie przy pobytach przekraczających 15 dni istnieje wymóg rejestrowania pobytu (obowiązek meldunkowy). Rejestracji można dokonać drogą elektroniczną na stronie www.migration.gov.az lub osobiście we właściwym ze względu na miejsce pobytu biurze Państwowej Służby Migracyjnej. Rejestracja jest bezpłatna.

Bezpieczeństwo

W Azerbejdżanie nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego.
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Kradzieże samochodów, napady i rabunki są wciąż rzadkością. Należy zachować natomiast dużą ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest bardzo duża.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego pokrywającego koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem. W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia – mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 EUR, u specjalisty nawet do 50 EUR. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 EUR. Poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.

Podróżowanie po kraju

Z uwagi na nieuregulowany konflikt wokół Górskiego Karabachu zamknięta jest granica Azerbejdżanu z Armenią, duża część kraju znajduje się pod okupacją. Między tymi państwami nie funkcjonuje też komunikacja lotnicza, nie ma bezpośredniej wymiany pocztowej, ani łączności telefonicznej. Cudzoziemcy mogą korzystać z obu przejść granicznych między Azerbejdżanem a Gruzją (przejście kolejowe i drogowe w okolicach gruzińskiego miasta Rustavi, tzw. Krasnyj Most, oraz drogowe Balakan-Lagodekhi); z trzech przejść między Azerbejdżanem a Iranem (Astara, Culfa w eksklawie Nachiczewan oraz przejście w okolicy miasta Bilasuvar); a także z jedynego przejścia granicznego z Turcją (Sadarak w Nachiczewaniu). Dla cudzoziemców otwarto również rosyjsko-azerbejdżańskie przejście graniczne. Otwarta pozostaje granica morska (rejsy z Baku do Aktau w Kazachstanie i Turkmenbaszy w Turkmenistanie oraz nieregularne do Bandar-e Anzali w Iranie; uwaga: jednostki to w większości statki towarowe, które zabierają pasażerów, również tych podróżujących samochodem/motocyklem na swój pokład; w związku z powyższym brak jest rozkładów rejsów, które są czysto orientacyjne, oczekiwanie na statek może trwać kilka dni).
W podróżowaniu po kraju występują ograniczenia. Górski Karabach oraz terytorium wokół niego – m.in. rejon Qubadlı, Zangilan, Cabrayıl, Fizuli, Xocavand, Ağdam, Kalbacar i Lacin, łącznie ok. 17% powierzchni kraju – znajdują się pod faktyczną kontrolą Ormian i nie ma tam wjazdu. Funkcjonująca tam tzw. Republika Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez władze RP ani przez żadne inne państwo na świecie. UWAGA: Władze Azerbejdżanu traktują pobyt na terytoriach okupowanych bez zezwolenia władz w Baku jako naruszenie prawa. Wiza tzw. Republiki Górskiego Karabachu w paszporcie w praktyce uniemożliwia późniejszy wjazd do Azerbejdżanu. Dla obcokrajowców ograniczony jest także dostęp na tereny graniczne z Armenią, z wyjątkiem okolic miast Ağstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji. Podróżując po obszarach graniczących z Iranem należy być przygotowanym na częste kontrole dokumentów. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po terenach sąsiadujących z rosyjskim Dagestanem ani z Gruzją (m.in. rejony Zaqatala, Şaki, Qax, Oğuz, Qabala, Qusar, Xacmaz).
Dla mniej wymagających turystów najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (tzw. marszrutki) oraz autobusy. Przeciętna opłata za przejazd na dłuższej trasie (ok. 250-300 km) wynosi 4-6 EURO. W Baku, w okolicach stacji metra 20 Yanvaria, znajduje się Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy i mikrobusy we wszystkich kierunkach (także linie międzynarodowe). Podróż ze stolicy Azerbejdżanu do Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej, jest możliwa drogą lotniczą (bilet na trasie Baku-Nachiczewan-Baku dla obcokrajowców kosztuje ok. 140 EUR ), ewentualnie tranzytem przez Iran lub Gruzję i Turcję. W najbliższych okolicach dworca znajduje się również nieoficjalny postój taksówek dalekobieżnych, które dowożą w dowolne miejsce w kraju.

Informacje dla kierowców

W Azerbejdżanie honorowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC i coroczny przegląd techniczny, dokonywany w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania jednostce policji drogowej. Dowodem dokonania przeglądu jest certyfikat i naklejka na szybę. Posiadacze tzw. “Zielonych Kart”  wystawionych dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce mają możliwość poruszania się po drogach Azerbejdżanu bez konieczności nabywania ubezpieczenia granicznego.
Główne drogi w Azerbejdżanie są w większości w dobrym stanie. Inne drogi bywają niebezpieczne ze względu na liczne ubytki nawierzchni. Kierowcy nagminnie łamią przepisy, m.in. nie używają kierunkowskazów, nie trzymają się pasów ruchu, wyprzedzają na trzeciego i (szczególnie w Baku) parkują na jezdni. Wieczorem i w nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz prowadzone z pastwisk zwierzęta. Przekraczając granicę Azerbejdżanu własnym środkiem transportu należy wypełnić odpowiednią deklarację celną, właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia kaucji wjazdowej, zwracanej przy wyjeździe. Wysokość kaucji zależy od wartości pojazdu, może to być nawet kwota w wysokości kilku tysięcy dolarów.

Cło

Nie ma ograniczeń we wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej równowartość 10.000 USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 1.000 USD). Przy wwozie ponad 10.000 USD w gotówce na przejściach granicznych, poza deklaracją celną, wypełnia się dodatkowe zaświadczenie. Należy również zadeklarować wszelkie cenne przedmioty (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.).
Przy wywozie dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie ich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomocy w uzyskaniu certyfikatu udzielają wyspecjalizowane salony sprzedaży) oraz rachunków poświadczających ich zakup. Dozwolony jest wywóz do 0,125 kg czarnego kawioru. Aktualne informacje celne dla podróżujących można znaleźć na stronie Państwowego Komitetu Celnego Republiki Azerbejdżanu.

Przepisy prawne

Surowo karane jest posiadanie i przewóz narkotyków oraz handel nimi. Identyczna kara grozi za handel bronią i jej posiadanie. W przypadku wyroku skazującego na pozbawienie wolności, nie ma możliwości odbycia kary pozbawienia wolności w Polsce. Osoby przyjmujące leki psychotropowe podczas podróży muszą mieć zaświadczenie lekarskie.

Obyczaje

W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, a mężczyźni ubierają się w długie spodnie (miejscowi mężczyźni nie noszą publicznie krótkich spodenek, odzież taka może nie być mile widziana poza Baku).

Święta

Ustawowo dni wolne od pracy (święta państwowe i religijne) to: 1- 2 stycznia – Nowy Rok; 20 stycznia – Dzień Żałoby Narodowej (rocznica pacyfikacji pokojowych manifestacji mieszkańców Baku przez Armię Radziecką w 1990 r.); 8 marca – Dzień Kobiet; 19-22 marca – Nowruz Bajram (tradycyjny Nowy Rok); 9 maja – Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem; 28 maja – Dzień Republiki (rocznica proklamacji Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej w 1918 r.); 15 czerwca – Dzień Ocalenia Narodowego (rocznica objęcia władzy przez Hejdara Alijewa w 1993 r.); 26 czerwca – Dzień Sił Zbrojnych; 12 listopada – Dzień Konstytucji (rocznica uchwalenia Konstytucji w 1995 r.); 17 listopada – Święto Odrodzenia Narodowego; 31 grudnia – Dzień Solidarności Azerbejdżan z Całego Świata. Dniami wolnymi są ponadto dwa ruchome święta religijne: Gurban Bajram i zakończenie ramadanu. Jeśli święto wypada w sobotę lub niedzielę, poniedziałek ogłaszany jest zazwyczaj dniem wolnym – nie pracują wtedy urzędy, szkoły itd. (handel i usługi działają normalnie).

Przydatne informacje

Sieć punktów wymiany walut i bankomatów jest dobrze rozwinięta (akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard, American Express czy Maestro). Można płacić kartami w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, stacjach benzynowych i centrach handlowych, przede wszystkim w dużych miastach, choć coraz częściej także na prowincji. Zdarzają się próby oszustw podczas wymiany walut – zalecamy ostrożność. Koszty utrzymania w Baku są o ok. 25% wyższe niż w Warszawie (prowincja jest znacznie tańsza). Planując podróż, należy liczyć przynajmniej 50 EUR na każdy dzień pobytu – w zależności od indywidualnych wymagań i od tego, czy planuje się przebywać głównie w Baku, czy też poza stolicą. Cena jednoosobowego pokoju w przyzwoitym hotelu w Baku zaczyna się od 50-100 EUR . Na prowincji można wygodnie przenocować za połowę tej sumy lub nawet mniej (w hotelach w cenie poniżej 15 EUR). Sklepy i punkty usługowe otwarte są codziennie (z wyjątkiem najważniejszych świąt religijnych) i pracują do późna.
W Baku i większych miastach Internet jest powszechnie dostępny. Dniem wolnym od pracy jest niedziela (urzędy zwykle zamknięte są również w sobotę). Piątek jest dniem roboczym.
Zaopatrzenie sklepów jest dobre, choć zdarza się, że oferują one przeterminowane produkty spożywcze (trzeba sprawdzać daty ważności). UWAGA: Należy unikać alkoholu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł (np. nabytego na bazarze). W obrocie znajduje się pewna ilość podrobionego wina i wódki marek gruzińskich i azerbejdżańskich, których spożycie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Latem uciążliwością są upały, przekraczające 40 st. C przy dużej wilgotności (lipiec-sierpień). Najdogodniejszymi porami do odwiedzenia Azerbejdżanu są wiosna i jesień. Język rosyjski pozostaje najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym. W każdej praktycznie miejscowości znajdzie się osoba dobrze mówiąca po rosyjsku. Językiem angielskim posługują się przede wszystkim mieszkańcy Baku, ale niewielka ich część. Polska budzi dobre skojarzenia, a Polaków darzy się autentyczną sympatią. Nie ma przeszkód w fotografowaniu, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej (należy na to szczególnie uważać w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium). Azerbejdżanie chętnie pozują do zdjęć, należy jednak zawsze pytać o zgodę, choćby gestem czy uśmiechem.
Działają polskie telefony komórkowe wszystkich systemów. W kuchni dominuje baranina, wołowina oraz drób, wieprzowina jest trudniej dostępna. Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi plus 3 godziny.


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute