Najlepsze oferty Last Minute

Antigua i Barbuda

Przydatne? Podziel się z innymi

NAZWAAntigua i Barbuda
NAZWA OFICJALNAAntigua i Barbuda
STOLICASaint John
WALUTAdolar wschodniokaraibski (XCD)
JĘZYKangielski
POLSKA PLACÓWKAAmbasada RP w Bogocie

WJAZD I POBYT


W przypadku pobytu do 90 dni obowiązuje ruch bezwizowy. Wymagana ważność paszportu – 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny oraz udokumentować posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają jednak kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 USD.

BEZPIECZEŃSTWO


Kraj uważany jest za bezpieczny.

UBEZPIECZENIE


Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowe.

ZDROWIE


Nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia ochronne. W nagłych przypadkach można uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a także odpłatną w prywatnych klinikach. Koszt prywatnej wizyty wynosi ok. 25-40 USD.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale po okazaniu ważnego polskiego prawa jazdy można również uzyskać czasowe, 3-miesięczne pozwolenie na prowadzenie pojazdów samochodowych (koszt – ok. 20 USD). Wynajęcie średniej klasy samochodu kosztuje 40-50 USD dziennie.

CŁO


Należy deklarować wwożone i wywożone kwoty przekraczające 10 tys. USD. Ograniczenia dotyczą przywozu zwierząt, roślin, żywności oraz broni.

PRZEPISY PRAWNE


Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny oraz długoletniego pozbawienia wolności.

ŚWIĘTA


Święto Niepodległości – 1 listopada.

PRZYDATNE INFORMACJE


Zwyczajowe napiwki – w wysokości 10-15%, w zależności od świadczonej usługi. W restauracjach z reguły do rachunku wliczany jest 10-procentowy napiwek.


Banki akceptują większość kart kredytowych. Godziny urzędowania: poniedziałek-czwartek 8.00-13.00 i 15.00-17.00; piątek 8.00-12.00 i 15.00-17.00.


Energia elektryczna: w zależności od miejsca pobytu na wyspie 110 V/60 Hz lub 220 V/60 Hz.


Różnica czasu przez cały rok wynosi 4 godziny w stosunku do GMT.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl


Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

Przydatne? Podziel się z innymi

Najlepsze oferty Last Minute